banner ad

Pod wpływem nostalgii kupił ulubioną książkę z dzieciństwa. Otrzymał własny egzemplarz sprzed 39 lat

17 października 2022

49-letni brytyjski muzyk Tom Tolson przeżył niemałe zdziwienie, gdy pod wpływem nostalgii postanowił wrócić do jednej z ulubionych lektur z dzieciństwa i książka, którą zakupił w internecie, okazała się jego własnym egzemplarzem sprzed 39 lat.

Tolson obejrzał film Kennetha Branagha „Belfast”, który opowiada o życiu robotniczej rodziny w Irlandii pod koniec lat 60., w czasach narastającego konfliktu między katolikami a protestantami. Wydarzenia przedstawione są z perspektywy 9-letniego Buddy’ego.

Jedna ze scen przedstawiająca małego chłopca wstępującego do gangu ożywiła w mężczyźnie falę wspomnień. Przypomniał sobie, że jako 10-latek chciał założyć swój tajny gang agentów, ponieważ fascynował się Jamesem Bondem i innymi szpiegami. Jak wyznaje, jedną z jego ulubionych lektur była wówczas „The Secret Agent’s Handbook” (z ang. „Podręcznik tajnego agenta”). Książka zawierała przydatne informacje dla aspirujących szpiegów i prywatnych detektywów, m.in. jak sporządzić niewidzialne pismo czy umowne znaki albo gdzie ulokować potencjalne kryjówki.

Tolson od dawna już nie miał swojej książki, a publikacja nie jest wznawiana. Poszukał więc w Internecie informacji na jej temat i zauważył, że na Amazonie ktoś wystawił używany egzemplarz za 2,80 funta. Dokonał zakupu i przeżył niemały szok, gdy przesyłka do niego dotarła. Okazało się, że był to ten sam egzemplarz, który posiadał 39 lat temu. Rozpoznał to po własnym charakterze pisma z dzieciństwa.

„To była moja książka, dosłownie moja książka” – powiedział Tolson. „Pamiętam, że napisałem w środku 'ściśle tajne’ i to było moje pismo odręczne. Byłem zszokowany” – dodał.

Wprawdzie zawartość książki nie zrobiła już po latach na właścicielu takiego wrażenia, jak kiedyś, zdecydował się jednak zatrzymać egzemplarz. „Gdy się starzejesz, chcesz trzymać się wspomnień z przeszłości. Takie rzeczy naprawdę wiele dla mnie teraz znaczą” – przyznał.

[am]
fot. i źródło: The Northern Echo

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy