Poczta Polska wypuściła znaczek z Thorgalem

20 stycznia 2023

Po Tytusie, Romku i A’Tomku oraz Kajku i Kokoszu kolejny bohater komiksu trafił na znaczek pocztowy w naszym kraju. Poczta Polska tym razem wypuściła walor filatelistyczny, na którym znalazł się Thorgal.

Znaczek zaprojektowała Agnieszka Sancewicz. Znalazł się na nim rysunek Grzegorza Rosińskiego przedstawiający Thorgala Aegirssona, wychowanego przez wikingów potomka ludzi z gwiazd, oraz jego żonę Aaricię. Znaczkowi towarzyszyła koperta pierwszego dnia obiegu, na której zamieszczono portret bohatera.

Walor filatelistyczny trafił do sprzedaży 31 grudnia. Wydrukowano go techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 100 tysięcy egzemplarzy. W odróżnieniu od Kajka i Kokosza znaczek z Thorgalem nie był promowany medialnie przez Pocztę Polską. Spółka nie zorganizowała konferencji prasowej, choć mowa jest o najpopularniejszym polskim bohaterze komiksowym, cieszącym się również dużym powodzeniem na rynku europejskim.

Koperty pierwszego dnia obiegu można już zdobyć jedynie na rynku wtórnym – na portalu Allegro lub w serwisie ogłoszeniowym OLX. Same znaczki wciąż są dostępne na stronie Poczty Polskiej.

„Thorgal” to seria komiksowa stworzona przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Bohater zadebiutował na łamach francuskojęzycznego magazynu komiksowego „Tintin” w 1977 roku. Pierwszy album zatytułowany „Zdradzona czarodziejka” trafił do sprzedaży na rynku frankofońskim w styczniu 1980 roku. Polskim czytelnikom Thorgal przedstawiony został w 1978 roku w czasopiśmie „Relax”. W formie indywidualnych tomów seria ukazuje się w naszym kraju od 1988 roku. Dotychczas komiks sprzedano w ponad 16 milionach egzemplarzy w 18 językach. Aktualnie, równolegle do głównej serii o Thorgalu, ukazują się trzy cykle poboczne. Polskim wydawcą komiksu jest Egmont.

Warto dodać, że Polska nie jest pierwszym krajem, w którym ukazał się znaczek z Thorgalem. W 2015 roku bohatera uhonorowano w ten sposób w Belgii. Poniżej możecie zobaczyć, jak przedstawiał się tamten walor filatelistyczny.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy