banner ad

Poczta Polska wypuściła znaczek z okazji 100. urodzin Stanisława Lema

14 września 2021

Poczta Polska wprowadziła do sprzedaży znaczek pocztowy i kopertę pierwszego dnia obiegu z okazji 100. rocznic urodzin Stanisława Lema. Autorem projektu jest Bożydar Grozdew.

Na znaczku przedstawiono fotografię portretową ukazującą pisarza. Zdjęcie zostało wykonane w 1973 roku przez Bolesława Lutosławskiego. Jak informuje Poczta Polska, arkusz znaczków został wydany w poszukiwanej przez filatelistów, rzadkiej formie tête-bêche, czyli odwróconych znaczków jeden w stosunku do drugiego.

Natomiast koperta pierwszego dnia obiegu prezentuje futurystyczne miasto oraz przelatujące nad nim stalówki od pióra, co oddaje ducha twórczości pisarza.

„Stanisław Lem to postać rozpoznawalna na całym świecie. Książki tego wybitnego futurologa i fantasty przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w imponującym nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Niebanalność i nowatorstwo dzieł Lema znajduje odzwierciedlenie na naszych walorach, wydanych w futurystycznej i nieco przewrotnej konwencji. Wierzymy, że ze względu na niewielki nakład oraz wyjątkowość projektu, znaczek z pewnością przypadnie do gustu filatelistom oraz miłośnikom spuścizny pisarskiej Stanisława Lema” – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Znaczki trafiły do obiegu dokładnie w niedzielę 12 września, gdy obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. „Z tej okazji Poczta Polska uhonorowała najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Tym samym Stanisław Lem poszerzył grono wybitnych Polaków w kolekcji znaczków pocztowych” – dodał Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska nie zamierza jednak poprzestać na znaczku pocztowym i kopercie pierwszego dnia obiegu. Już wkrótce zaprezentowany zostanie również dodatkowy walor filatelistyczny w formie tzw. nowodruku, zawierającego elementy widoczne jedynie w świetle UV.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy