Poczta Polska sprzedała w 2019 roku ponad 3,5 miliona książek

27 lutego 2020


Poczta Polska pochwaliła się wynikami za 2019 rok. Jak się okazuje, sprzedaż literatury w placówkach spółki nieustannie rośnie. W ubiegłym roku klienci kupili ponad 3,5 miliona egzemplarzy książek. To o blisko 4% więcej w porównaniu do danych z roku 2018.

Wprawdzie oferta książek dostępnych w oddziałach Poczty Polskiej nie znajduje zainteresowania u wszystkich czytelników, czego dowodem są liczne komentarze w sieci, to jednak nie można lekceważyć tego modelu dystrybucji. Ma on bowiem niemały udział w całym rynku książkowym w Polsce. Sprzedaż na poziomie 3,5 miliona egzemplarzy to prawie połowa tego, ile internauci kupują na Allegro (w 2017 roku za pośrednictwem tej platformy handlowej rozeszło się 6,92 miliona książek, w 2018 roku ? prawie 7,7 miliona książek) i prawie jedna trzecia tego, ile klienci kupują w Biedronkach (sieć sprzedaje rocznie około 11 milionów książek). To także spora część łącznego nakładu, który w ciągu dwunastu miesięcy trafia do księgarń ? każdego roku wydawcy wypuszczają średnio około 90-95 milionów egzemplarzy książek.

Ubiegły rok był w placówkach Poczty Polskiej wyjątkowy, jeśli chodzi o sprzedaż książek, ponieważ największym zainteresowaniem cieszyła się pozycja z kategorii literatury pięknej. Z uwagi na literacką Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk to „Bieguni” stali się największym hitem sprzedażowym. Tylko w dwóch miesiącach przedświątecznych w pocztowych placówkach sprzedano ponad 50 tysięcy książek noblistki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także inne nowości wydawnicze. Najwyższą sprzedaż w styczniu osiągnęła nowa powieść Heather Morris „Podróż Cilki”, wśród najpopularniejszych pozycji znalazł się również „Tatuażysta z Auschwitz” tej samej autorki. Klienci chętnie kupowali również „Kazanie na Areopagu” Karola Wojtyły, „Głosy z zaświatów” Remigiusza Mroza, „Koniec samotności” Janusza Leona Wiśniewskiego, a także „Cudne manowce” Magdy Grzebyk.

Jak już wcześniej informowaliśmy, klienci Poczty Polskiej wydali w zeszłym roku około 425 milionów złotych na różne produkty sprzedawane w placówkach spółki. Aż 25 procent przychodu z działalności handlowej stanowiła sprzedaż książek i prasy. Przedstawiciele Poczty Polskiej podkreślają, że sprzedaż książek ma szczególne znaczenie w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie często brakuje księgarń. Z racji tego, że placówki Poczty są obecne we wszystkich gminach w całym kraju, książki docierają również w takie miejsca.

[am]
fot. Poczta Polska

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy