Poczta kanadyjska uhonorowała Margaret Atwood własnym znaczkiem

30 listopada 2021

Poczta Kanady zaprezentowała okolicznościowy znaczek, który wyemitowano na cześć Margaret Atwood. W ten sposób zdecydowano się uhonorować wkład pisarki w literaturę kanadyjską.

Znaczek przedstawia czarno-białą fotografię portretową Atwood trzymającej dłoń na policzku. W tle znajduje się cytat z jej słynnego wiersza „Spelling”, który brzmi: „słowo za słowem i słowem to moc”. Do sprzedaży trafiła również koperta pierwszego dnia obiegu, ozdobiona rysunkiem Atwood z 1975 roku zatytułowanym „Ani to ryba, ani mięso”, a także pieczęcią przedstawiającą kruka, co ma być ukłonem dla pasji pisarki do ptaków.

„To nieoczekiwany zaszczyt, tak nieoczekiwany, że już wywołał falę zazdrości o znaczek w mojej grupie rówieśniczej” – powiedziała z humorem 82-letnia Atwood podczas oficjalnej uroczystości z okazji wyemitowania znaczka, która odbyła się w minionym tygodniu w Bibliotece Publicznej w Toronto. „Pierwszy telefon, jaki otrzymałam w tej sprawie, był od przyjaciela w moim wieku – 1002 lata – który wykrzyknął z przerażeniem, co tylko częściowo było żartobliwe, 'ale przecież jeszcze nawet nie umarłaś'”.

Arkusz znaczków z wizerunkiem Margaret Atwood.

Atwood zwróciła uwagę, że na kanadyjskich znaczkach znalazło się już wiele osób, które wciąż żyją, ale ​​wątpi, by ten fakt mógł wpłynąć na zmianę opinii, że jej znaczek powinien zostać wypuszczony pośmiertnie.

Pisarka nie kryła radości z honoru, jaki uczyniła jej Poczta Kanady. „To wielki zaszczyt znaleźć się na znaczku, zwłaszcza jeśli się było małym dzieckiem, które wyławiało koperty z koszy na papier, by pozyskać znaczki” – powiedziała.

Koperta pierwszego dnia obiegu z Margaret Atwood.

Atwood przyznała, że w młodości była filatelistką i posiadała całkiem pokaźną kolekcję znaczków, która pozwoliła jej odkryć odległe miejsca i postacie – niekoniecznie tylko te dobre.

„W ten sposób poznałam Islandię, wulkany, palmy, ale to były lata 40., więc dowiedziałam się też, że znalezienie się na znaczku nie znaczy, że jesteś dobrą i godną podziwu osobą, lecz może w rzeczywistości oznaczać, że jesteś tyrańskim dyktatorem. W moim przypadku już na to za późno” – ironizowała.

„Cieszę się tą chwilą” – dodała. „Być może w przyszłości jakaś młoda osoba znajdzie moją głowę w koszu na papier, wytnie ją i zachowa w albumie ze znaczkami, jeśli nadal będą takie rzeczy. A jeszcze później z kolei ta młoda osoba może znajdzie się na znaczku”.

W uroczystym odsłonięciu znaczka brała udział kanadyjska aktorka i reżyserka Sarah Polley, która zrealizowała serial na podstawie powieści „Grace i Grace”, a także aktywistka Ceta Ramkhalawansingh. Na zdjęciu u góry towarzyszy im Doug Ettinger, prezes i dyrektor generalny Poczty Kanady.

Poniżej możecie wysłuchać całego przemówienia pisarki w języku angielskim:

[am]
fot. Canada Post
źródło: Canada Post, CTV News

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy