Po raz pierwszy w historii PIW wyda e-booka. Premiera już w lipcu

12 lipca 2016

PIW-wydaje-ebooka-1

Po ponad siedmiu dekadach działalności Państwowy Instytut Wydawniczy wyda pierwszego w historii oficyny e-booka. Premierę książki zaplanowano na koniec lipca.

Data premiery e-booka nie jest przypadkowa. Pierwszą książką elektroniczną wydaną przez PIW będzie „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w nowej, odcenzurowanej i poprawionej edycji. E-book ukaże się na niespełna tydzień przed 72 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wersja elektroniczna, podobnie do książki papierowej, zostanie wzbogacona o mapy stolicy z czasów Powstania. Jedna z nich pokazuje wędrówkę Białoszewskiego po Warszawie powstańczej i jego miejsca schronienia.

Nowa, odcenzurowana, poprawiona i uzupełniona edycja „Pamiętnika z powstania warszawskiego” oparta jest na trzech źródłach, stanowi ich wypadkową. Pierwsze źródło to wydanie trzecie „Pamiętnika” (PIW 1976), ostatnie czytane i poprawiane przez Autora. Drugą podstawą jest maszynopis pierwszego wydania znajdujący się dziś w archiwum obecnego spadkobiercy spuścizny Białoszewskiego. Maszynopis zawiera wiele poprawek i skreśleń, przy czym nie wszystkie pochodzą od Autora. Wśród wprowadzonych zmian są skreślenia spowodowane względami ideologicznymi czy politycznymi, nie brakuje też korektur stylistycznych.

Trzecie źródło to autorskie nagranie niemal całego „Pamiętnika” przechowywane w archiwum Polskiego Radia. Niektóre ze zmian, jakich Białoszewski dokonywał w trakcie nagrania, jawią się jako szczególnie, z różnych względów, istotne i zostały uwzględnione w edycji, która po raz pierwszy ukaże się także w formie e-booka.

Pod koniec lipca książka będzie dostępna w dwóch formatach (ePub i Mobi) w ponad 200 sklepach internetowych z e-bookami. Wkrótce więcej szczegółów na stronie www.piw.pl.

Zamów książkę w wersji papierowej na stronie wydawnictwa: http://www.piw.pl/shop/m-bialoszewskipamietnik-z-powstania-warszawskiego-z-mapami/.

PIW-wydaje-ebooka-2

[Artykuł sponsorowany]
fot. PIW

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy