Po 42 latach w Libanie ponownie otwarto Bibliotekę Narodową

12 grudnia 2018


Dzięki pomocy finansowej Kataru i Unii Europejskiej w Bejrucie, stolicy Libanu, ponownie otwarto Bibliotekę Narodową. Prace przy obiekcie trwały sześć lat. Obecnie instytucja ta może kontynuować ochronę narodowego dziedzictwa przerwaną po wojnie domowej w 1975 roku.

Pomysł założenia Libańskiej Biblioteki Narodowej zrodził się już pod koniec XIX wieku. Przedstawił go rządowi libański erudyta, poliglota i filantrop, wicehrabia Philippe de Tarrazi. Zwrócił on uwagę, że kraj nie posiada instytucji, w której intelektualiści mogliby czytać i prowadzić badania, dlatego otrzymał upoważnienie do wdrożenia swojego projektu. Wielką Bibliotekę Bejrutu, jak na początku nazywała się książnica, otwarto 25 lipca 1922 roku. Tarrazi przekazał na jej rzecz 20 tysięcy książek, rzadkich manuskryptów i pierwszych numerów krajowych gazet. W 1937 roku bibliotekę przeniesiono do budynku parlamentu, gdzie działała przez długie lata.

Mówi się, że w szczytowym momencie Libańska Biblioteka Narodowa posiadała kolekcję 200 tysięcy książek i dokumentów oraz 2 tysięcy rzadkich manuskryptów. Wiele z nich zostało zniszczonych lub skradzionych podczas wojny domowej, która wybuchła w 1975 roku. Cztery lata później zdecydowano się zamknąć budynek, a najcenniejsze ocalałe dokumenty przenieść do Archiwum Narodowego. Pozostałe książki przechowywano w skrzyniach na terenie Ministerstwa Kultury, częstokroć na tarasach, w wilgotnych piwnicach i innych miejscach, które nie sprzyjają papierowi. Wojna domowa dobiegła końca dopiero w latach 90. Wtedy też podjęto starania, aby otworzyć Bibliotekę Narodową na nowo. W pomoc finansową włączyła się Unia Europejska, która przekazała na ten cel 1,5 miliona euro. Z kolei Katar dał na odbudowę i przyszłą rozbudowę obiektów 25 milionów dolarów.

Opuszczone pomieszczenie biblioteki po wybuchu wojny domowej.

Prace adaptacyjne rozpoczęły się w 2011 roku w dawnym budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu Libańskiego i trwały do września 2017 roku. Potem przez wiele miesięcy przenoszono tam rozproszone kolekcje cennych manuskryptów i dokumentów. 4 grudnia 2018 roku nastąpiło uroczyste otwarcie. „Ktokolwiek śledził historię i początki tej biblioteki i widział, jak stawała się tym, czym jest teraz, ten wie, co to znaczy wierzyć w marzenie, nie ustępować i trwać, dopóki się go nie zrealizuje” ? powiedział prezydent Libanu, Michel Aoun. W zbiorach nowej Biblioteki Narodowej znajduje się obecnie 300 tysięcy książek i dokumentów.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy