banner ad

Po 244 latach Encyklopedia Britannica przestaje ukazywać się drukiem

15 marca 2012


Najstarsza drukowana encyklopedia po 244 latach przestaje się ukazywać w formie drukowanej. Kolejne wydania będą publikowane wyłącznie online.

Dla niektórych czytelników wiadomość ta będzie stanowiła znak czasów, w jakich żyjemy, a być może nawet symboliczne przejście do epoki digitalizacji. Inni będą się natomiast zastanawiać, jaki był sens, aby w dobie Wikipedii wydawać materiały encyklopedyczne w „przestarzałej”, drukowanej formie.

Jorge Cauz, prezes Encyclopedia Britannica Inc., wyznał, że encyklopedia jest już czymś w rodzaju relikwii dla spółki, która już dawno przeniosła swoją główną działalność do Internetu.

„Firma zmieniła się z dostawcy materiałów źródłowych w dostawcę materiałów instruktażowych” – powiedział Cauz. Jak przewiduje, tylko 15% dochodów firmy w tym roku będzie pochodzić z publikacji legitymizowanych słynną nazwą, głównie z prenumerat i zakupów poprzez aplikacje internetowe. „Zdecydowana większość” z pozostałych 85% przychodów ma pochodzić z produktów i usług edukacyjnych.

Zapytany, czy decyzja, aby zakończyć publikację tradycyjnych wydań encyklopedycznych nie wywołała ostrych sprzeciwów wewnątrz firmy, Cauz odpowiedział, że nie było innego wyboru, gdyż przedsiębiorstwo stanęło twarzą w twarz z rzeczywistością.

„Każdy rozumie, że musieliśmy dokonać zmian. W przeciwieństwie do gazet czuliśmy wpływ digitalizacji już wiele lat temu. Mieliśmy dużo czasu na refleksję. Wszyscy są bardzo ożywieni.”

Cauz rozumie, że niektórzy mogą czuć się zasmuceni „pożegnaniem z niezawodnym i godnym zaufania przyjacielem, który przynosił im radość odkrywania” wiedzy. Jak jednak zaznaczył, teraz tytuł będzie miał się o wiele lepiej, gdyż opuszcza ograniczenia przestrzeni i czarno-białego druku.

„Dziś nasza baza danych cyfrowych jest dużo większa niż to, co możemy pomieścić w zestawie do druku. I jest aktualna, ponieważ w każdej chwili, w ciągu kilku minut, jesteśmy w stanie zmienić coś, jeśli musimy, a możemy to robić wiele razy każdego dnia.”

Encyklopedia Britannica po raz pierwszy ukazała się w 1768 roku w Edynburgu. Ostatnia drukowana wersja ukazała się w 2010 roku. Firma wydająca encyklopedię jest w posiadaniu szwajcarskiego magnata bankowego Jacqui Safra. Strony internetowe będące własnością spółki, w tym słowniki Merriam-Webster, w ciągu ostatniego roku przyciągnęły ponad 450 milionów użytkowników.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy