banner ad

Po 10 latach odnalazło się dzieło Mikołaja Kopernika uznane za zniszczone w pożarze

29 sierpnia 2014

dzielo-kopernika-odnalezione-1
Konserwatorzy z Biblioteki Księżnej Anny Amalii w Weimarze (Niemcy) mają nie lada powód do radości, gdyż odnalazło się niezwykle cenne dzieło Mikołaja Kopernika, które przez dziesięć lat uchodziło za zniszczone w pożarze, jaki strawił bibliotekę we wrześniu 2004 roku.

Po pożarze, jaki wybuchł na poddaszu budynku głównego, prawdopodobnie na skutek zwarcia instalacji elektrycznej, 50 tysięcy książek zaksięgowano jako zupełnie utracone, z czego 25 procent to unikaty, których nie da się zastąpić. Jednym z tytułów uznanych za nieodwracalnie utracony był egzemplarz pierwszego wydania przełomowego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium, Libri VI” (z łac. „O obrotach sfer niebieskich”) z 1543 roku.

W tym miesiącu, w dziesięć lat po pożarze, książka została odnaleziona pośród uszkodzonych woluminów, które czekały na odrestaurowanie. Po chaosie, jaki panował w bibliotece w trakcie akcji ratowniczej, 62 tysiące książek uszkodzonych przez wodę, dym lub ogień posortowano na cztery grupy, w zależności od stopnia zniszczenia. Dzieło Kopernika znalazło się w grupie czwartej, wśród najbardziej zniszczonych eksponatów. Prace związane z odrestaurowaniem tych woluminów rozpoczęły się dopiero teraz, kiedy już udało się odzyskać książki zgromadzone w grupach od 1 do 3.

Odkrycie bardzo ucieszyło konserwatorów. Napisane pod koniec życia Kopernika przełomowe dzieło „O obrotach sfer niebieskich” dowodzące, że ziemia obraca się wokół słońca oraz wokół własnej osi, uchodzi za wyjątkowo cenny eksponat. Eksperci szacują, że nawet w uszkodzonym stanie, jaki możecie zobaczyć na zdjęciach załączonych poniżej, jego wartość można oszacować na około 1,3 miliona euro. Znalezisko daje również konserwatorom nadzieję, że wśród najbardziej zniszczonych książek uda się odnaleźć jeszcze inne wartościowe eksponaty, które dotąd uchodziły za bezpowrotnie utracone. Szkody materialne pożaru, jaki strawił bibliotekę, oszacowano na 67 milionów euro.

dzielo-kopernika-odnalezione-2

dzielo-kopernika-odnalezione-3

dzielo-kopernika-odnalezione-4

[am]
fot. Candy Welz / Klassik Stiftung Weimar

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy