Plener okazał się dobrym rozwiązaniem. Warszawskie Targi Książki w najbliższych latach najprawdopodobniej nie powrócą na Stadion Narodowy

15 września 2021

11. Warszawskie Targi Książki, po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbyły się w plenerze – na Placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki. Zmiana, którą wymusiła pandemia, została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników. Organizatorzy już wspominają, że wezmą to pod uwagę, planując kolejne edycje.

To były pierwsze targi międzynarodowe, które odbywały się w Europie po półtorarocznej przerwie. Dopisała zarówno pogoda, jak i czytelnicy, którzy licznie przybyli, by uczestniczyć w święcie książki. Organizatorzy szacują frekwencję na kilkadziesiąt tysięcy osób. Wiele pozytywnych opinii na temat targów dotyczyło faktu, że impreza odbywała się na świeżym powietrzu.

„Postulujemy, żeby tak było zawsze. Więcej miejsca, więcej powietrza, centrum miasta – to wszystko nokautuje stadion. Ludzie wpadali tu na chwilę, bo właśnie szli do Złotych Tarasów, Kinoteki czy mieli godzinę do odjazdu pociągu” – pisał na swoim profilu na Instagramie Mariusz Szczygieł, który był ambasadorem czeskiego program targów.

Najwyraźniej podobne wrażenie odnieśli też organizatorzy, którzy już wspominają o możliwości przynajmniej częściowego zachowania formuły podczas kolejnych edycji imprezy.

„Coraz pewniejsze jest to, że nie powrócimy w najbliższych latach na Stadion Narodowy. Odbyłem w ciągu czterech dni targowych szereg rozmów, z których wynika pragnienie, abyśmy w dalszym ciągu organizowali targi na terenie wokół Pałacu Kultury i Nauki, bo to jest fantastyczne miejsce na aranżację tej imprezy. Wobec tego coraz bardziej skłaniamy się ku rozwiązaniu, że w przyszłym roku zorganizujemy Warszawskie Targi Książki na jednym poziomie Pałacu Kultury i Nauki, a także na zewnątrz. Wydarzenie odbyłoby się po koniec maja, w tradycyjnym terminie targów” – przekazał Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.

Łącznie swoją ofertę na tegorocznych targach zaprezentowało blisko 200 wystawców i podwystawców. Imprezie towarzyszyło ponad 500 wydarzeń. W roli gościa honorowego wystąpiły Czechy.

[am]
fot. Piotr Deoniziak/WTK

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy