Plansza z rysunkami przedstawiającymi Tintina sprzedana za ponad 2,6 miliona euro!

27 maja 2014

tintin-rekord-aukcja
Oryginalna plansza z rysunkami przedstawiającymi uwielbianego na całym świecie bohatera komiksowego, Tintina, została sprzedana w sobotę na aukcji w Paryżu za kwotę 2 654 400 euro, ustanawiając tym samym nowy światowy rekord w kategorii sztuki komiksowej.

Twórca Tintina narysował tę planszę w 1937 roku. Znalazły się na niej 34 scenki przedstawiające głównego bohatera, jego wiernego psa Milusia oraz inne postacie występujące w kultowej serii komiksów Hergé’a. Ilustracja trafiła potem na wyklejkę albumów publikowanych w latach 1937-1958.

Przewidywano, że cena za planszę zmieści się w przedziale od 700 000 do 900 000 euro. Jednak po piętnastu minutach zaciekłej licytacji anonimowy amerykański kolekcjoner zapłacił za nią 2 654 400 euro (ok. 3,4 miliona dolarów), wliczając opłaty aukcyjne.

Zdaniem ekspertów nowy rekord odzwierciedla, jak dużym powodzeniem komiksy cieszą się wśród kolekcjonerów i inwestorów. Coraz częściej rynek komiksowy określa się jako pewniejsze miejsce do lokowania oszczędności niż giełda.

Co ciekawe, poprzedni rekord w kategorii sztuki komiksowej też należał do Hergé’a. W 2012 roku ręcznie malowaną okładkę „Tintina w Ameryce” sprzedano na aukcji w Paryżu za sumę 1,3 miliona euro.

„Przygody Tintina” to jedna z najpopularniejszych serii komiksowych na świecie. Perypetie młodego reportera są wznawiane częściej niż jakikolwiek inne komiksy, inspirują artystów, pisarzy, producentów i reżyserów. Do tej pory sprzedano ponad 230 mln egzemplarzy wszystkich tomów! Komiksy zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. Jak wyliczono, we Francji co druga rodzina posiada przynajmniej jeden album „Przygód Tintina”. Od maja wydawnictwo Egmont wznawia wszystkie tomy „Przygód Tintina” w powiększonym formacie, takim samym jak oryginalne wydania.

tintin-egmont

fot. Artcurial
źródło: France24

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy