Plagiat Q.R. Markhama nieoczekiwanym hitem internetu

12 listopada 2011


Wydana 3 listopada powieść szpiegowska ?Assasins of secrets? Q.R. Markhama została wycofana ze sprzedaży, ponieważ zawiera fragmenty zaczerpnięte z innych książek. Decyzja wydawcy niespodziewanie okazała się świetnym chwytem marketingowym.

Wydawca pięć dni po premierze postanowił wycofać cały nakład (6 500 egzemplarzy), jak tylko dowiedział się, że książka zawiera fragmenty skopiowane z powieści o Bondzie autorstwa Raymonda Bensona, książek Charlesa McCarry, John Gardnera oraz z innych źródeł. Zrezygnował także z planów wydania drugiej książki debiutującego autora. Powyższa decyzja spowodowała nieoczekiwany zwrot – ludzie dosłownie rzucili się kupować dostępne wciąż egzemplarze. Sprzedaż książki gwałtowanie wzrosła. W ciągu 24 godzin ?Assasins of secrets? skoczyła w rankingu Amazona z miejsca 62 924 na 174. Część osób kupowała zapewne powieść z ciekawości, inni ? w nadziei, że tytuł z czasem stanie się ?przedmiotem kolekcjonerskim?.

Q.R. Markham to pseudonim Quentina Rowana, 35-letniego mieszkańca Brooklynu i inwestora w księgarni ?Spoonbill & Sugertown Bookselleres?.

Autor i jego agent nie odbierają telefonów od prasy.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy