banner ad

Pisarze okupują Wall Street!

16 października 2011

pisarze-okupuja-wallstreet
Salman Rushdie, Neil Gaiman oraz laureaci nagrody Pulitzera Jennifer Egan i Michael Cunningham znaleźli się wśród ponad 200 autorów, którzy zadeklarowali swoje poparcie dla Okupacji Wall Street.

„My, niżej podpisani pisarze i wszyscy, którzy się do nas przyłączą, wspieramy Okupację Wall Street oraz Ruch Okupacyjny na całym świecie.” – to proste i wyraźne oświadczenie znalazło się na stronie occupywriters.com. Podpisali się pod nim m.in. Salman Rushdie, Neil Gaiman, China Miéville, Margaret Atwood, Lemony Snicket, Russell Banks, Naomi Klein, Jonathan Lethem, Jennifer Egan i Michael Cunningham.

Strona z petycją pojawiła się jako wsparcie dla serii demonstracji o charakterze okupacyjnym, które trwają począwszy od 17 września 2011 w Zuccotti Park w Nowym Jorku.

Pomysłodawcami strony są Jeff Sharlet, dziennikarz, autor głośnej książki ?Rodzina: Utajony Fundamentalizm Protestancki Trzonem Potęgi Amerykańskiej? oraz Kiera Feldman, była asystentka Sharleta, dziennikarka „The Nation” i „n+1”.

„Na początku pomyślałem, że ktoś mógłby to zrobić lepiej – opowiada Sharlet – a ja bym się tylko podpisał. Przychodzą tu pracownicy miejscy, nauczyciele, przychodzą muzycy. Więc pisarze też coś wymyślą. I nic się nie stało. Tak więc w niedzielę wieczorem zauważyłem, że na swojego Twittera wszedł Salman Rushdie. Choć go nie znam, wysłałem mu wiadomość: 'Jeśli zamieściłbym list, podpisałbyś go?’. A on natychmiast odpowiedział, pełen entuzjazmu i pomysłów. Napisałem więc list, rozesłałem do wszystkich z mojej skrzynki adresowej. I tak się rozniosło.”

Strona wystartowała w sieci 13 października z listą ponad 200 nazwisk! Mimo, że oświadczenie na niej zawarte jest krótkie, zawiera w podtekście przesłanie do Burmistrza Nowego Jorku, Michaela Bloomberga, który wyrzuca protestujących z okolic Wall Street:

„Są na liście nazwiska radykalnych pisarzy, ale są również nazwiska tych, których książki być może sam Bloomberg lubi zabierać ze sobą na wakacje. Chcieliśmy powiedzieć: Zobacz, jesteś otoczony. Okupacyjny ruch przyciąga ludzi, na których się opierasz.”

Sharlet spędził ostatnie dni na protestach w Nowym Jorku.

„Podpisanie listu protestacyjnego jest dobre, ale można również pójść osobiście do protestujących. Joyce Carol Oates napisała 'Jutro schodzę do parku'”.

Jeśli chodzi o następne posunięcie Okupujących Pisarzy – Sharlet mówi, że jest to poza jego kontrolą.

„Ta strona jest podobna do samego ruchu, nikt nią nie dowodzi. Jestem tylko jednym z tych, co dowiedzieli się, że coś się dzieje.”

Wszyscy pisarze mogą dodawać własne nazwiska do listy. Podpisy są weryfikowane przez grupę wolontariuszy z Dartmouth College.

Occupy Wall Street (Okupacja Wall Street) to protest, jaki rozpoczął się w Nowym Jorku 17 września pod siedzibą giełdy papierów wartościowych. Tysiące ludzi zaprotestowało przeciwko nierównościom społecznym, chciwości korporacji, banków oraz przeciwko wpływowi bankierów, managerów wielkich korporacji i lobbystów na rząd. 700 osób zostało aresztowanych pod zarzutem zakłócania porządku publicznego. Mimo tego protestujący nie poddali się. W kilka tygodni akcja rozprzestrzeniła się na ponad 250 amerykańskich miast (m.in. Denver, Boston czy Texas) i powoli dociera również na pozostałe kontynenty, w tym do Europy. W sobotę 15 października protesty odbyły się w ponad 950 miastach w ponad 80 krajach, w tym w Polsce.

fot. David Shankbone

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy