Pisarz Zachar Prilepin został deputowanym Dumy Państwowej w Rosji. Emmanuel Carrère przewidział jego karierę polityczną?

22 września 2021

W dniach od 17 do 19 września w Rosji odbyły się wybory do Dumy Państwowej. Zachar Prilepin, autor takich powieści jak „Sańkja”, „Czarna Małpa” czy „Klasztor”, uważany za jednego z najwybitniejszych, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych rosyjskich pisarzy, zdobył mandat jako jeden z trzech liderów na liście partii Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę, która uzyskała 7,42% głosów.

Ceniony i nagradzany pisarz od lat jest również aktywistą politycznym. Zafascynowany postacią innego literata, Eduarda Limonowa, wstąpił do jego Partii Narodowo-Bolszewickiej i wielokrotnie wygłaszał radykalne, skrajnie nacjonalistyczne poglądy. Poparł m.in. aneksję Krymu przez Rosję. Na słowach jednak nie poprzestał i włączył się czynnie w walki na wschodzie Ukrainy, stojąc po stronie separatystów.

Decyzja ta spotkała się z oburzeniem zachodnich środowisk literackich, jak również wśród części pisarzy w Rosji. Niemiecki agent reprezentujący pisarza zerwał z nim umowę, a jedna z młodych rosyjskich poetek zapowiedziała nawet, że wypije najlepszą butelkę szampana, gdy ktoś odstrzeli Prilepinowi głowę.

Udział w walkach na Ukrainie przyniósł Prilepinowi rozgłos. Był zapraszany do licznych rozmów w mediach. Wystąpił w dokumencie „Krym. Powrót do macierzy”, pokazywanym w rosyjskiej telewizji w pierwszą rocznicę aneksji.

W 2020 roku zarejestrował ugrupowanie Za Prawdę, które wystawiło listy w wyborach regionalnych, zmobilizowało swój rodzący się elektorat i zdobyło przy niskiej frekwencji ponad 100 tysięcy głosów w czterech regionach. Rok później partia Prilepina połączyła siły z Patriotami Rosji i Sprawiedliwą Rosją, a następnie wzięła udział w wyborach do Dumy Państwowej. Jednym z kluczowych punktów programu utworzonej frakcji jest rozszerzenie terytorium Rosji poprzez aneksję spornych terytoriów, takich jak Abchazja.

Prilepin zapowiadał, że chce utworzyć drugą największą siłę polityczną w Rosji. Tego jeszcze nie udało mu się osiągnąć. Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę zdobyła 7,42% głosów, co przekłada się na 27 mandatów. Prilepin zapowiada, że jest gotowy stanąć na czele frakcji, ale wszystkie szczegóły będą dopiero negocjowane.

Karierę polityczną Zachara Prilepina przewidział inny pisarz – Francuz Emmanuel Carrère. W reportażu „Pokolenie Placu Błotnego” z 2012 roku, który w Polsce ukazał się w książce „Dobrze jest mieć dokąd pójść”, Carrère opisuje rozmowę z jednym z przyjaciół Prilepina, „przemiłym czytelnikiem” Alaina Badiou i byłym szefem narodowych bolszewików z Niżnego. „Ludzie, którzy przeprowadzili grudzień 2011 roku, na placu Błotnym, za dziesięć lat będą u steru” – miał powiedzieć ten mężczyzna. Carrère dodaje: „Czuję, że osobiście go to nie dotyczy – on nigdy nie będzie u steru, to nie w jego stylu – ale jego przyjaciel Zachar na pewno. Dopóki Limonow, który go wyszkolił, podobnie jak wielu ludzi w tym kraju, pozostanie aktywny, nie będzie uprawiał polityki, ale potem… Prilepin prezydentem? Ministrem kultury? Ze śmiechem stukamy się kieliszkami: idziemy o zakład?”.

[edm]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy