Pisarz i tłumacz Grzegorz Łatuszyński pierwszym od 30 lat Polakiem odznaczonym przez prezydenta Serbii Złotym Medalem za Zasługi

9 stycznia 2020


W czwartek 9 stycznia w Warszawie ambasador Republiki Serbii Nikola Zurovac udekorował Złotym Medalem za Zasługi slawistę, pisarza, poetę i tłumacza Grzegorza Łatuszyńskiego. To pierwsze od 30 lat wyróżnienie dla Polaka przyznane przez prezydenta Serbii.

„Doceniając wieloletnią pracę Pana Grzegorza Łatuszyńskiego na rzecz rozwoju wzajemności kulturalnych polsko-jugosłowiańskich, a następnie polsko-serbskich, w szczególności zaś autorską dwutomową 'Antologię poezji serbskiej 20 wieku’ oraz kilkanaście autorskich indywidualnych wyborów książkowych poezji najwybitniejszych serbskich poetów, które ukazywały się przez lata w kierowanej przez niego warszawskiej Oficynie Wydawniczej 'Agawa’, a także jego autorską dwutomową 'Antologię współczesnej polskiej poezji’ w języku serbskim, której pierwszy tom ukazał się w Serbii w 2019 roku, odznaczył go Złotym Medalem za Zasługi” ? podano w uzasadnieniu decyzji prezydenta Serbii Aleksandra Vučicia.

„Antologie pańskiego autorstwa prezentują szeroki przekrój poezji krajów bałkańskich uznawanej obecnie za jedną z najciekawszych w Europie. Pańskie przekłady oddają charakter, temperament i duszę serbskiej poezji, prezentując polskim odbiorcom jej piękno, wyjątkowość i wysoki poziom, a także szeroki kontekst historyczno-literacki, w którym powstawała i wciąż powstaje” ? napisał w liście gratulacyjnym Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Urodzony w 1933 roku Grzegorz Łatuszyński ukończył Filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Był słuchaczem Podyplomowego Studium Wiedzy Filmowej w Warszawie. W czasie studiów pracował jako dziennikarz w „Słowie Powszechnym”, współpracował też z „Życiem Warszawy”, „Nowymi Książkami” i „Współczesnością”. W latach 1959-1963 odbył podyplomowe studia slawistyczne na wydziałach filologicznych Uniwersytetu Zagrzebskiego i Belgradzkiego.

Przełożył na język chorwacki i serbski wiersze ponad 130 współczesnych polskich poetów, m.in.: Wisławy Szymborskiej, Anny Kamieńskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Jarosława Marka Rymkiewicza, Jana Twardowskiego czy Karola Wojtyły. W 2012 roku ukazała się antologia współczesnej polskiej poezji w jego wyborze i przekładzie na język serbski, zaś w 2019 roku wydawnictwo Mali Nemo opublikowało ze wsparciem prowadzonego przez Instytut Książki Programu ?Poland „Antologię stu polskich poetów współczesnych”.

[am]
fot. i źródło: Instytut Książki/PAP

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy