banner ad

Pisarz David Baldacci przekazał milion dolarów na Dom i Muzeum Marka Twaina

13 lipca 2019


Bestsellerowy autor powieści sensacyjnych, David Baldacci, wraz z żoną Michelle przekazali darowiznę w wysokości miliona dolarów na historyczny dom w Hartford, w którym przed laty mieszkał ze swoją rodziną Mark Twain, a gdzie obecnie mieści się muzeum jego pamięci.

Choć Baldacci kojarzony jest z innym rodzajem literatury, od młodości jest wielkim fanem Marka Twaina. „Przeczytałem wszystko, co napisał Twain. Zrobił na mnie ogromne wrażenie, nie tylko swoim pisarstwem, ale także tym, jak prowadził swoje życie, podróżował w trasie po świecie, swoimi poglądami, zabieraniem głosu w ważnych sprawach. Był pierwszym znanym autorem, który wypowiedział się na temat ustawy o prawie autorskim. Czułem z nim związek” ? powiedział Baldacci.

W 2012 roku Jeff Nichols, dyrektor wykonawczy Muzeum i Domu Marka Twaina w Hartford, zaoferował pisarzowi członkostwo w zarządzie. „Powiedziałem mu, że będę okropnym członkiem zarządu. Nigdy nie będę przychodził na spotkania. Ale mógłbym im pomóc na inne sposoby” ? powiedział Baldacci. I tak też zrobił. Wymyślił i sfinansował nagrodę imienia Marka Twaina dla pisarzy, których twórczość prozatorska najlepiej wyraża „amerykański głos” (w tym roku dostała ją Jesmyn Ward za powieść „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie”). Za pośrednictwem swojej fundacji sponsoruje również serię spotkań z pisarzami, które odbywają się w Muzeum i Domu Marka Twaina. Teraz przyszedł czas na duży datek. „Moja żona i ja zawsze stawialiśmy na filantropię i chcemy zwiększyć tę aktywność. Z biegiem lat chcesz robić więcej, korzystając z tego, co masz” ? dodał Baldacci.

Darowizna zostanie wykorzystana do wspierania programów i inicjatyw strategicznych Muzeum i Domu Marka Twaina. Jennifer LaRue, rzeczniczka placówki, powiedziała, że to największa darowizna, jaką otrzymali w ciągu ostatnich 20 lat (nie licząc działań planowanych, na które pozyskiwano pieniądze za pomocą celowych zbiórek).

[am]
fot. MasterClass
źródło: Hartford Courant

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy