Piętnasty album z przygodami Corta Maltese jeszcze w tym roku!

8 sierpnia 2019


Dwóch Hiszpanów, Juan Díaz Canales i Rubén Pellejero, nadal kontynuuje po zmarłym w 1995 roku Hugo Pratcie serię komiksów o przygodach marynarza-awanturnika Corta Maltese. Jak poinformowało wydawnictwo Casterman, 6 listopada do sprzedaży trafi najnowszy, piętnasty album zatytułowany „Le jour de Tarowean” (po pol. „Tarowean”).

Już tytuł i okładka wyjaśniają, dlaczego prace nad albumem trzymane były w ścisłej tajemnicy. Nawiązują bowiem do najsłynniejszego komiksu z serii, „Opowieść słonych wód”. To tam pojawiło się po raz pierwszy określenie Tarowean. W języku żeglarzy z wysp Fidżi słowo to oznaczało „dzień niespodzianek”. Przypadał on 1 listopada, który biali obchodzili jako Dzień Wszystkich Świętych.

Wystarczy jeden rzut oka na okładkę, aby rozpoznać pierwszą scenę z „Opowieści słonych wód”, w której pojawia się Corto Maltese, gdy przywiązany do tratwy dryfuje po wodach Oceanu Spokojnego. Album „Tarowean” ma opowiedzieć o wydarzeniach z życia marynarza-awanturnika, które doprowadziły do tej sytuacji.

Autorzy komiksu: Juan Díaz Canales i Rubén Pellejero.

Akcja komiksu rozgrywa się w 1912 roku i rozpoczyna się w Tasmanii, gdzie Corto i Rasputin uwalniają młodego mężczyznę o imieniu Calaboose, uwięzionego na opuszczonej wyspie. Zabierają go ze sobą przez Ocean Indyjski na Borneo, gdzie spotykają sułtana Sarawaka, potężnego Anglika, który panuje nad rdzenną ludnością Dajaków, wykorzystując ją do zbierania lateksu z drzew kauczukowych. Te naturalne zasoby Borneo są niezbędne dla Imperium Brytyjskiego, a bunt miejscowych zagraża interesom korony. Corto gra rolę mediatora, a przy okazji bierze pod swoje skrzydła młodą sparaliżowaną dziewczynę, „syrenę” Ratu, w której zakochuje się Calaboose. To dopiero początek przygód, które zaprowadzą bohatera i jego przyjaciół na wyspę Escondida, gdzie czeka na nich tajemniczy mnich, mający wobec dwójki zakochanych pewne plany.

„Tarowean” ma 112 stron i trafi do sprzedaży 6 listopada. Miejmy nadzieję, że w przyszłości doczekamy się również polskiej edycji komiksu. Stworzoną przez Hugo Pratta serię „Corto Maltese” publikuje w naszym kraju wydawnictwo Egmont. Poniżej możecie zobaczyć okładkę oraz jedną z plansz z zapowiadanego albumu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy