Pierwszy zeszyt komiksowy „Kapitan Ameryka” sprzedany za ponad 3 miliony dolarów

13 kwietnia 2022

7 kwietnia w domu aukcyjnym Heritage Auctions egzemplarz pierwszego numeru komiksu „Kapitan Ameryka” sprzedano za 3,12 miliona dolarów. Jeszcze dekadę temu kwota ta zapewniłaby mu pierwsze miejsce na liście najdroższych komiksów. W ostatnich latach ceny na rynku kolekcjonerskim poszły jednak znacząco w górę i dzisiaj kwota ta pozwoliła zająć tej publikacji czwarte miejsce w zestawieniu.

Licytacja rozpoczęła się od kwoty 1,825 miliona dolarów, ale ostatecznie anonimowy nabywca musiał wyłożyć za komiks 3,12 miliona dolarów. Tym samym stworzony przez Jacka Kirby’ego i Joe Simona bohater dołączył do wąskiego grona superbohaterów, których komiksy przekroczyły 3-milionowy pułap. Znajdują się w nim Spiderman („Amazing Fantasy #15” sprzedany za 3,6 miliona dolarów) i Superman (trzy egzemplarze „Action Comics #1” sprzedane za kwotę od 3,1 do 3,2 miliona dolarów).

O wartości kolekcjonerskiej sprzedanego komiksu „Kapitan Ameryka” zadecydowały dwie rzeczy. To pierwszy numer serii, który wyróżnia się w szczególności kultową okładką. Zeszyt trafił do kiosków w grudniu 1940 roku (chociaż datę okładkową miał marzec 1941), na rok przed japońskim atakiem na Pearl Harbor i zaangażowaniem się Stanów Zjednoczonych w II wojnę światową. Twórcy komiksu już wtedy zdecydowali się pokazać, jak ich superbohater wali pięścią w twarz przywódcę III Rzeszy Adolfa Hitlera. Na okładce przedstawiono także pomocnika Kapitana Ameryki, Bucky’ego, który w dzisiejszych czasach stał się bohaterem znanym jako Zimowy Żołnierz. W numerze wystąpił też ich nazistowski wróg, Red Skull.

Wpływ na cenę miał również stan komiksu. Zeszyt posiadał certyfikat CGC z oceną 9.4. Znane są tylko trzy egzemplarze tej publikacji z tak wysoką oceną i tylko raz jeden z nich został wystawiony na aukcję. Według spisu CGC istnieje też jeden egzemplarz oceniony na 9.8, ale nigdy nie trafił do żadnego domu aukcyjnego.

Na tej samej aukcji, która trwała do 10 kwietnia, sprzedano też pierwszy numer „Fantastycznej Czwórki” z 1961 roku za 1,5 miliona dolarów. To druga najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za komiks, który nie pochodzi ze „złotej ery” amerykańskiego komiksu (czyli z lat 1938-1954).

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy