Pierwszy musical Stephena Kinga wystawiany już na deskach teatru

25 kwietnia 2012


Napisany przez Stephena Kinga do spółki z Johnem Mellencampem i T-Bone Burtnettem gotycki musical zatytułowany „Ghost Brothers of Darkland Country” wystawiany już jest na deskach Alliance Theatre w Atlancie.

W wywiadzie dla „New York Timesa” King wyznał, że chciał „spróbować czegoś, co byłoby trochę ryzykowniejsze” i wykraczałoby poza jego „bezpieczną strefę”. „Jesteśmy daleko poza nią. Nadstawiamy nasze karki. Szukaliśmy miejsca dla tego przedstawienia, które byłoby kosmopolityczne, ale nie bez powiązań ze swoimi narodowymi korzeniami, dlatego Atlanta wydawała mi się złotym środkiem.”

Nie licząc „sztuki”, jaką King napisał w wieku 11 lat dla skautów, „Ghost Brothers?” to pierwsze teatralne przedsięwzięciem w karierze 64-letniego pisarza.

Zalążek pomysłu na musical pojawił się we wczesnych latach 90., gdy muzyk rockowy John Mellencamp, podczas zakupów do swojej chatki nad jeziorem w Indianie, usłyszał historię morderstwa, które miało miejsce 50 lat wcześniej. Dwóch braci pokłóciło się o dziewczynę, w następstwie czego młodszy zabił starszego pogrzebaczem kominkowym. Kiedy razem z dziewczyną próbowali uciec, wpadli samochodem do jeziora i utonęli. Opowieść ta tak zafascynowała Mellencampa, że postanowił przerobić ją na musical o duchach. Szukając współpracownika zaproponował swojemu agentowi Kinga. Jak się okazało, agent reprezentował również pisarza, co znacząco ułatwiało zadanie.

King i Mellencamp spotkali się po raz pierwszy na Florydzie w 2000 roku. Mellencamp podziwiał zdolność Kinga do połączenia bohaterów i fabuły w jedną całość. King wprowadził pewne zmiany, przerobił opowiadanie na coś, co zdaniem Mellencampa można nazwać w pełni rozwiniętą, typową dla amerykańskiej tradycji opowieścią w stylu Tennessee Williams?a. Wydarzenia ostatecznie umiejscowiono w Mississippi w 1967 roku. King napisał całą narrację i zaznaczył miejsca, w których jego zdaniem Mellencamp powinien ułożyć piosenki dla poszczególnych bohaterów. Początkowo nagrania wydały się Mellencampowi bez wyrazu, jednak później, po wielu godzinach pracy, powstał zadowalający efekt w postaci stu stron dialogów i 15 piosenek, które stanowiły razem 5 godzinny materiał na sztukę o roboczym tytule „Mississippi Ghost Brothers”.

Pierwsza próba musicalu, miała miejsce w Nowym Jorku w marcu 2005 roku, przy współpracy producentów „Spamalotu”. W 2009 roku zaangażowano T-Bone Burnetta, kiedy to sztukę nagrywano na płytę. Piosenki zaśpiewały tak uznane gwiazdy, jak: Kris Kristofferson, Rosanne Cash, Elvis Costello, Neko Case, Sheryl Crow, Will Daily i Dave Alvin. Jedną z postaci zagrała legenda boksu Joe Frazier, a drugą sam King. Narratorem został znany z serialu ?24 godziny? Glenn Morshower. W planie pojawiło się wówczas wydanie boxu zawierającego książkę ze scenopisem oraz słowami piosenek, płytę z dialogami i piosenkami, oraz jeszcze jedną płytę z 18 piosenkami. Kiedy w 2011 na stanowisku reżysera zasiadła Susan V. Booth, sprawy ruszyły gwałtownie do przodu. Pokazy przedpremierowe odbyły się 4 kwietnia 2012. Data wydania boxu nie jest jeszcze znana, ale według zapowiedzi ma on się ukazać jeszcze w 2012 roku.

Poniżej możecie zobaczyć fragmenty sztuki wraz z niektórymi nagraniami:

http://www.youtube.com/watch?v=RLkOJKv4n0E

Na zdjęciu załączonym do newsa Stephen King, John Mellencamp i T-Bone Burnett podczas konferencji prasowej związanej z musicalem.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy