Pierwszy komiks w historii nominowany do Nagrody Literackiej Nike!

16 maja 2013

Sieńczyk nominowany do Nike 2013
Znamy już 20 nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Po raz pierwszy w siedemnastoletniej historii wyróżnienie to przypadło w udziale komiksowi ? jest nim tom zatytułowany „Przygody na bezludnej wyspie” Macieja Sieńczyka.

Jak zauważył sekretarz nagrody Nike Juliusz Kurkiewicz, komiks już dawno został nobilitowany uznaniem jego przynależności do świata literatury i było kwestią czasu, ażeby pojawił się wśród nominacji do literackich nagród w Polsce.

?Przygody na bezludnej wyspie? to powieść graficzna o strukturze szkatułkowej, pełna tajemnic i niesamowitości. Historia zaczyna się od tajemniczego zeszytu, który ktoś podkłada pod drzwi bohatera. Znajdują się w nim tytułowe wspomnienia mężczyzny, który podróżował statkiem do Afryki, lecz wysoka fala wyrzuciła go na bezludną wyspę, pełną dzinych przedmiotów, które stają się przyczynkiem do snucia kolejnych, często nieprawdopodobnych opowieści.

Zdaniem Kurkiewicza klimat tych opowieści „tworzy w równym stopniu cieniutka kreska Sieńczyka, którą stwarza nieodmiennie postaci wyglądające perwersyjnie, jak i język, zbudowany niemal w całości z klisz – ludowych porzekadeł, tanich romansów, PRL-owskiej i telewizyjnej nowomowy. Komiks jak senny koszmar, gdzie tożsamość jest ciągle na granicy załamania pod naporem grozy”.

Jest to trzeci album komiksowy Macieja Sieńczyka, ilustratora znanego z ?Wysokich obcasów? i ?Lampy?, gdzie regularnie ukazują się jego historie obrazkowe. Podobnie jak dwa poprzednie tytuły, ?Przygody na bezludnej wyspie? ukazały się nakładem prowadzonej przez Pawła Dunina-Wąsowicza oficyny Lampa i Iskra Boża.

Na zachodzie środowisko literackie już od ponad dwudziestu lat docenia i nagradza komiksy jako pełnowartościową literaturę. W 1988 roku statuetkę Hugo zdobyli „Strażnicy” Alana Moore?a i Davida Gibbona, cztery lata później Pulitzerem nagrodzony został Art Spiegelman za „Mausa”, równie ważne wyróżnienia literackie trafiły także do autorów „Fun Home”, „Persepolis”, „Opowieści z hrabstwa Essex” oraz kilka innych znakomitych tytułów. Czy Maciej Sieńczyk będzie pierwszym polskim twórcą komiksowym nagrodzonym literackim laurem? Dowiemy się w ciągu najbliższych miesięcy. Na początku września poznamy siedmiu finalistów, a w pierwszą niedzielę października zostanie wyłoniony laureat konkursu.

Oto pełna dwudziestka nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2013:

1. Justyna Bargielska ?Bach for my baby? (Biuro Literackie)
2. Joanna Bator ?Ciemno, prawie noc? (W.A.B.)
3. Sylwia Chutnik ?Cwaniary? (Świat Książki)
4. Anna Janko ?Pasja według św. Hanki? (Wydawnictwo Literackie)
5. Urszula Kulbacka ?Rdzenni mieszkańcy? (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi)
6. Tadeusz Lubelski ?Historia niebyła kina PRL? (Znak)
7. Kaja Malanowska ?Patrz na mnie, Klaro!? (Krytyka Polityczna)
8. Zyta Oryszyn ?Ocalenie Atlantydy? (Świat Książki)
9. Igor Ostachowicz ?Noc Żywych Żydów? (W.A.B.)
10. Zośka Papużanka ?Szopka? (Świat Książki)
11. Tomasz Pietrzak ?Rekordy? (Mamiko)
12. Jerzy Pilch ?Dziennik? (Wielka Litera)
13. Maciej Sieńczyk ?Przygody na bezludnej wyspie? (Lampa i Iskra Boża)
14. Tadeusz Sobolewski ?Człowiek Miron? (Znak)
15. Katarzyna Surmial-Domańska ?Mokradełko? (Czarne)
16. Wit Szostak ?Fuga? (Lampa i Iskra Boża)
17. Małgorzata Szpakowska ?Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich? (W.A.B.)
18. Szczepan Twardoch ?Morfina? (Wydawnictwo Literackie)
19. Krzysztof Varga ?Trociny? (Czarne)
20. Mariusz Zawadzki ?Nowy wspaniały Irak? (W.A.B.)

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy