Pierwsze informacje na temat Literackiej Nagrody Nobla 2013

7 marca 2013


Peter Englund, sekretarz Szwedzkiej Akademii przyznającej Literacką Nagrodę Nobla, zamieścił na swoim blogu kilka informacji na temat kandydatur do tegorocznej nagrody. Czego możemy się dowiedzieć z wpisu?

Po pierwsze poznajemy liczbę kandydatów: 195 nazwisk, z czego 48 pojawiło się na liście po raz pierwszy. „Czysto liczbowo powiedziałbym, że to dość normalny rok” ? ocenił Englund, przypominając, że w 2012 długa lista składała się z 210 nazwisk, z czego 46 było nowych.

Druga informacja może być nieco rozczarowująca. Okazało się, że zaledwie pięciu spośród wszystkich poprzednich laureatów nagrody w dziedzinie literatury (czyli około jednej czwartej żyjących) skorzystało w tym roku z przywileju nominowania autora.

Englund wspomniał również, że przy poprzednich nominacjach położono nacisk na uzyskanie kandydatur wytypowanych przez amerykańskich akademików. W tym roku podjęto wysiłki, aby skoncentrować się na uczonych z afrykańskich uniwersytetów.

Sekretarz Szwedzkiej Akademii wyznał, że trwają już prace nad opracowaniem tzw. pół-długiej listy ? spośród kandydatów Komitet Noblowski wybierze w ciągu dwóch miesięcy 15-20 nazwisk do wstępnego rozpatrzenia. W tajnym głosowaniu w maju lista ta zostanie zawężona do 5 finalistów. Od czerwca do końca sierpnia członkowie Akademii zapoznają się dokładnie z ich twórczością, aby we wrześniu rozpocząć dyskusje, które doprowadzą do wyboru w październiku tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Na zdjęciu załączonym do newsa sekretarz Szwedzkiej Akademii Peter Englund.

fot. Frankie Fouganthin

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy