banner ad

Pięć nowych książek J. D. Salingera jeszcze w tym dziesięcioleciu?

26 sierpnia 2013

Salinger w sypialnii w 1968
Zapowiadany na początek września dokument i biografia J. D. Salingera ujawniają informację, która powinna zelektryzować wielbicieli twórczości autora „Buszującego w zbożu”. Powołując się na dwa niezależne źródła, reżyser i pisarz Shane Salerno twierdzi, że od 2015 roku planowane jest wydanie serii przynajmniej pięciu nieznanych dotąd książek Salingera, nad którymi pisarz pracował podczas swego wieloletniego milczenia. Zdradza również pierwsze szczegóły na temat zawartości tych dzieł.

Na tę informację niektórzy czekali niemal pięćdziesiąt lat. Począwszy od pierwszej połowy lat 60., Salinger zaprzestał publikowania jakichkolwiek nowych utworów, zaszywając się w niewielkim miasteczku Cornish w stanie New Hampshire. Przejście na zawodową emeryturę nie oznaczało, że autor „Buszującego w zbożu” zaprzestał dalszej działalności literackiej. Jak wyznał w wyproszonym przez New York Times wywiadzie z 1974 roku, „Lubię pisać. Kocham pisać. Ale robię to tylko dla siebie i mojej własnej przyjemności”. Następne dziesięciolecia upłynęły więc znawcom literatury, dziennikarzom i sympatykom twórczości Salingera na spekulacjach odnośnie nowych powieści i opowiadań. Zadania nie ułatwiał fakt, iż od czerwca 1980 roku pisarz w ogóle zrezygnował z udzielania wywiadów. Nieco światła na nieznaną twórczość Salingera rzuciły wspomnienia jego córki, Margaret Salinger, która twierdziła, że ojciec miał wypracowany system, według którego oznaczał różnymi kolorami swoje niepublikowane manuskrypty ? np. czerwony znak określał, że dany tekst można wydać w takiej formie, jak jest, niebieski informował z kolei o konieczności naniesienia poprawek redaktorskich itp. Wszystko to jednak były niewiele mówiące ogólniki, które mogły tylko podsycać zainteresowanie.

Dopiero autor powstającego od ośmiu lat filmu dokumentalnego i biografii odważył się powiedzieć, że rozwiązał jedną z największych tajemnic literackich XX wieku. Jak donosi „The New York Times”, Salerno zdradza, że wie, nad czym autor „Buszującego w zbożu” pracował przez ostatnie pół wieku swojego życia. Jest to przynajmniej pięć książek, które mają zostać opublikowane począwszy od 2015 roku.

Pierwsza książka ma nosić tytuł „The Glass Family” (z ang. „Rodzina Glassów”) i zawierać pięć nowych opowiadań o fikcyjnej rodzinie, którą czytelnicy Salingera mieli okazję poznać już m.in. w „Franny i Zooey” oraz „Wyżej podnieście strop, cieśle i Seymour ? wstęp”.

Drugą książką ma być zbiór znanych, ale niepublikowanych opowiadań, w tym „The Last and Best of the Peter Pans” (z ang. „Ostatni i najlepszy z Piotrusiów Panów”). Antologia zostanie poszerzona o nieznane wcześniej utwory, w których odwiedzimy m.in. Caulfieldów znanych wszystkim z „Buszującego w zbożu”.

Na rynku mają się również ukazać trzy powieści: pierwsza rozgrywać się będzie w czasie II wojny światowej i opierać na wydarzeniach z pierwszego małżeństwa pisarza, w drugiej Salinger opisał swoje doświadczenia zdobyte w czasie wojny, trzecia zaś ściśle związana jest z filozofią indyjską Wedanta, w wyznawanie której autor był głęboko zaangażowany.

Zarządzający majątkiem po pisarzu jego syn Matt Salinger oraz wdowa Colleen O’Neill odmówili komentarza w sprawie.

Informacje o nowych książkach Salingera to nie wszystko, co ma do zaoferowania 700-stronicowa biografia publikowana przy okazji filmu dokumentalnego, którego zwiastun możecie zobaczyć tutaj. Znajdziemy w niej także wiele niesłychanych szczegółów dotyczących życia pisarza podczas II wojny światowej, a także nieznane dotąd listy i 100 niepublikowanych fotografii. Jedną z nich przedstawiającą J. D. Salingera w jego własnej sypialni w 1968 roku możecie zobaczyć u góry.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy