Pięć angielskich klubów piłkarskich będzie miało swoje oficjalne wiersze. W ich napisaniu pomogą młodzi kibice
Pięć angielskich klubów piłkarskich doczeka się swoich oficjalnych wierszy. Napiszą je młodzi kibice we współpracy z poetami. W programie „A Poem for Your Club” (z ang. Wiersz dla twojego klubu) biorą udział kluby z dwóch najwyższych szczebli angielskich rozgrywek ligowych. Przedsięwzięcie ma na celu promocję czytelnictwa wśród młodych fanów futbolu.
Każdy z klubów uczestniczących w programie nawiązał współpracę z miejscowym poetą, który poprowadzi warsztaty literackie i inne formy aktywności dla zainteresowanych młodych kibiców. Ostatecznie to właśnie fani zostaną współautorami wierszy, mających „oddawać ducha i kulturę lokalnych społeczności (…), aby inspirować innych i rozniecać lokalną dumę”. Organizatorami programu są National Literacy Trust i Arts Council England, a do udziału w nim zaproszono kluby: Blackburn Rovers, Stoke City, Luton Town, Portsmouth FC oraz stołeczny Crystal Palace.
Jak przekonuje dyrektor Arts Council England, Darren Henley, piłkę nożną i poezję „łączy wykorzystanie języka do wyrażania oddania”, nowatorski projekt zaś stwarza „fantastyczną okazję do zaangażowania wszystkich w celebrowanie ich lokalnej kultury zarówno w szkolnej klasie, jak i na trybunach”. Wybór klubów zaangażowanych do A Poem for Your Club nie jest dziełem przypadku – wszystkie one rozgrywają swoje mecze w miejscach, którym – wedle raportu National Literacy Trust – „historycznie doskwiera brak inwestycji w możliwości kulturalne dla mieszkańców”.
Jednym z poetów mających poprowadzić warsztaty jest pochodzący z Luton Naz Knight, zdeklarowany sympatyk miejscowego Luton Town. „Futbol i sport dostarczają jednej z ostatnich przestrzeni, w których ludzie mogą wyrażać emocje swobodnie i bez bycia ocenianym” – przekonuje Knight. „Łącząc tę otwartość z transformacyjną mocą pisania i wykonywania poezji, możemy pielęgnować więzi i jedność, budować poczucie wspólnoty w naszej społeczności”. W podobnym tonie wypowiada się inny autor, londyńczyk Dan Simpson: „Kibicuję Palace od dzieciństwa i nie mogę doczekać się pracy ze społecznościami, które także wspierają ten klub. Bez książek i futbolu moje życie byłoby puste”.
Tego rodzaju twórcza aktywizacja młodych ludzi jest odpowiedzią na niepokojące trendy panujące w Wielkiej Brytanii. Wyniki kwestionariusza przeprowadzonego w ubiegłym roku przez National Literacy Trust dowodzą, że zaledwie troje na dziesięcioro dzieci między 8. a 18. rokiem lubi pisać w czasie wolnym. Deklarowany poziom zadowolenia z tej czynności spadł zaś o 18,1 proc. w stosunku do badań przeprowadzonych 14 lat wcześniej.
Menedżer programowy National Literacy Trust ds. sportu, Jim Sells, zapewnia więc: „Futbol, czasami opisywany jako poezja w ruchu, posiada wyjątkową zdolność łączenia ludzi poprzez wspólny język i doświadczenia. Wiemy, że sport może być znakomitym czynnikiem motywacyjnym, inspirującym niechętnych lub zdekoncentrowanych młodych ludzi do pisania”.
Czy podobny program miałby szansę zaistnieć w Polsce? Ewentualnej próbie naśladownictwa za inspirację posłużyć może wiersz Anouk Herman poświęcony Polonii Bytom.
[sr]
fot. Freepik
źródło: The Guardian
Kategoria: newsy