Piąty tom „Millennium” napisany będzie w stylu bliskim Raymonda Chandlera?

20 kwietnia 2016

5-tom-millennium-chandler
Szwedzki pisarz David Lagercrantz zapowiedział, że piąty tom „Millennium”, nad którym aktualnie pracuje, zostanie napisany innym stylem i bardziej będzie przypominał lakoniczną prozę Raymonda Chandlera.

Wszyscy, którzy mieli okazję czytać czwarty tom sagi, „Co nas nie zabije”, zauważyli, że już w tej książce Lagercrantz odbiegł od stylu Larssona, zamieszczając długie fragmenty popularnonaukowych rozważań na temat czarnych dziur. W zapowiadanej na 2017 rok piątej części „Millennium” również czekają nas zmiany. Tym razem język będzie znacznie mniej techniczny, bliski lakonicznemu stylowi, który spopularyzował amerykański autor Raymond Chandler i który Lagercrantz stosował już w biografii Zlatana Ibrahimovica.

W wywiadzie udzielonym szwedzkiemu dziennikowi „Dagens Nyheter” Lagercrantz wyjawił, że aktualnie pracuje nad pierwszymi dwustoma stronami książki i pisanie w takim stylu okazało się znacznie trudniejsze, niż przypuszczał. „Dobra twarda proza wymaga rytmu. Trzeba urozmaicać zdania, nawet jeśli są krótkie, i kiedy nadejdzie puenta, należy być na nią przygotowanym” – powiedział.

Autor przyznaje jednak, że nie odczuwa już takiej presji, jak w przypadku „Co nas nie zabije”. Książka odniosła sukces, sprzedając się na całym świecie w nakładzie przekraczającym 3,5 miliona egzemplarzy. Prawa do publikacji piątego tomu, którego premiera zapowiedziana jest na 2017 rok, już wykupiły wydawnictwa z 56 krajów. W Polsce powieść ukaże się nakładem oficyny Czarna Owca.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy