Philip Roth wycofuje się z życia publicznego

26 maja 2014

roth-konczy-pojawiac
Philip Roth zapowiedział, że ostatecznie wycofuje się z życia publicznego. W wywiadzie udzielonym stacji BBC wyznał: „To jest mój ostatni występ w telewizji, absolutnie mój ostatni występ na scenie w jakimkolwiek miejscu”.

Autor „Kompleksu Portnoya”, który jeszcze w 2004 roku mówił, że nie wyobraża sobie życia bez pisania, przed dwoma laty ogłosił, iż przechodzi na literacką emeryturę. Decyzja o zaprzestaniu jakiegokolwiek udzielania się publicznie jest właściwie naturalną konsekwencją tamtego kroku.

Ostatnie trzy lub cztery lata upłynęły pisarzowi na nicnierobieniu. Jak już jednak informowaliśmy was jakiś czas temu, Roth zaangażowany jest w pewien projekt literacki. Pomaga Blake?owi Baileyowi w napisaniu obszernej biografii na swój temat. W ramach współpracy pisarz udostępnił wszelkie swoje archiwa i prywatną korespondencję. Roth nie czuje dyskomfortu w dzieleniu się wszelkimi intymnymi informacjami, gdyż według wstępnych zapowiedzi biografia ma ukazać się dopiero w 2022 roku. „Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pozostać przy życiu do 2020, ale nie naciskajcie mnie” ? żartuje Roth.

Po raz ostatni na żywo Philip Roth przemówił 14 maja na uroczystości w kolonii artystycznej Yaddo, gdzie odebrał pierwszy medal przyznany przez tą instytucję.

fot. Yaddo

Tematy: ,

Kategoria: newsy