Philip Marlowe – słynny detektyw Chandlera powraca

8 sierpnia 2012


Laureat Nagrody Bookera, irlandzki pisarz John Banville, poinformował, że będzie autorem nowej powieści z przygodami Philipa Marlowe?a – słynnego prywatnego detektywa, stworzonego przez Raymonda Chandlera.

Oprócz Marlowe?a Banville przywróci również postać Bernarda Ohlsa z Wydziału Zabójstw, czyli dobrego przyjaciela detektywa. Powieść rozgrywać się będzie w 1940 roku i atmosferą ma przypominać kryminały noire Chandlera.

John Banville aka Benjamin Black

Książka ukaże się pod pseudonimem Benjamin Black, pod którym Banville opublikował już pięć kryminałów. Decyzja o kontynuowaniu losów Philipa Marlowe?a wydaje się o tyle zaskakująca, że jeszcze kilka lat temu w rozmowie z Martą Bartosik z Wydawnictwa Literackiego Banvile nie wykazywał przesadnego entuzjazmu dla twórczości Chandlera: „Kiedyś przepadałem za książkami Chandlera i Hammetta; lubię je zresztą i dzisiaj” ? powiedział. „Ale po tych wszystkich latach postrzegam je jako sentymentalne u samego rdzenia.” Czyżby więc za decyzją kryły się czysto finansowe pobudki?

Lubujący się w alkoholu i kobietach Philip Marlowe po raz pierwszy pojawił się w 1939 roku na kartach powieści Chandlera ?Głęboki sen?. Na ekranach kin w postać prywatnego detektywa wcielały się takie gwiazdy Hollywood, jak Humphrey Bogart, Robert Mitchum czy James Garner. Marlowe występował również w powieściach innych pisarzy. Nigdy jednak do tej pory za opis jego losów nie brał się pisarz tego formatu, co John Banville.

Na zdjęciu załączonym do newsa Humphrey Bogart jako Philip Marlowe w filmie „Wielki sen”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy