Penguin wydał dzieła Szekspira pisane językiem nastolatków

16 czerwca 2015

omg-szekspir-1
Brytyjskie wydawnictwo Penguin chce przekonać nastolatków do Szekspira. Z tego powodu wypuściło na rynek serię książek ?OMG Shakespeare?, przedstawiającą dzieła barda za pomocą języka używanego przez młodych w Internecie.

Sztuki zamiast klasycznych dialogów i didaskaliów przypominają wiadomości, jakie internauci przesyłają sobie za pomocą aplikacji WhatsApp. Tekst usiany jest internetowymi skrótami, hashtagami i znakami emoji. W serii ukazały się lub ukażą niebawem następujące tytuły: „Macbeth #killingit” (z ang. „Makbet #zabijgo”), „A Midsummer Night #nofilter” („#Bezfiltra nocy letniej”), „srsly Hamlet” i „YOLO Juliet”.

Odpowiedzialnymi za uwspółcześnienie dzieł są Courtney Carbone i Brett Wright. W jednej z książek znajdziemy odautorską dedykację: „Do wszystkich moich niezwykłych nauczycieli angielskiego, przepraszam”.

omg-szekspir-2

O książkach jest coraz głośniej. W jednej z księgarni mają nawet swoje własne stoisko z hasłem obwieszczającym, że klasyka może iść spać (zamiast słowa „spać” pojawia się oczywiście emotikon śpiącej buźki). Za szybko, aby ocenić, czy tego typu lektura trafi do nieczytających nastolatków. Ci, którzy czytają tradycyjne książki, raczej nie są zachwyceni. Jeden z młodych Twiterowiczów napisał: „Nigdy dotąd nie chciałem spalić książki”.

A oto próbka z „Romea i Julii” (rozmowa Benwolio z Romeem, czyli fragment aktu I, sceny I):

omg-szekspir-3

[aw]
źródło: The Independent

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy