Paulo Coelho wydaje nową powieść. Jej bohaterką będzie Mata Hari

16 czerwca 2016

nowa-powiesc-coelho
Brazylijski pisarz Paulo Coelho ukończył prace nad nową powieścią. „A Espi?” („Szpieg?) opowiadać będzie prawdziwą historię Maty Hari, słynnej tancerki i kurtyzany, która została oskarżona o szpiegostwo i stracona za zdradę blisko sto lat temu.

Mata Hari była tancerką egzotyczną, która zszokowała i zachwyciła publiczność w trakcie I wojny światowej. Jako luksusowa prostytutka stała się powiernicą najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi swoich czasów. Odważyła się uwolnić od konwenansów początku XX wieku, za co ostatecznie zapłaciła życiem. Kiedy czekała w paryskim więzieniu na wykonanie wyroku, poprosiła o pióro i trochę papieru do pisania listów. „Skończyłem z górą dokumentów, ale też z pytaniem: co Mata Hari pisała w tych listach? Jak dała się złapać w tyle pułapek zastawionych przez przyjaciół i wrogów?” ? mówi Coelho.

W zapowiadanej powieści Mata Hari wspomina swoje życie w formie ostatniego listu pisanego z więzienia. Począwszy od dzieciństwa w małym holenderskim miasteczku, poprzez nieszczęśliwe życie u boku rozmiłowanego w alkoholu dyplomaty na Jawie, aż po popularność, jaką zyskała we Francji jako tancerka egzotyczna ? Mata Hari ujawnia życiowe wybory, które doprowadziły ją do okrycia własnej prawdy. „Mata Hari był jedną z pierwszych feministek. Na przekór męskim oczekiwaniom swoich czasów wybrała niezależne, niekonwencjonalne życie” ? mówi autor, dodając, że „jej jedyna wina polegała na byciu niezależną kobietą”.

Powieść zatytułowana „Szpieg” ukaże się w Brazylii we wrześniu. Pierwsze wydania obcojęzyczne zapowiedziano na październik.

[edm]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy