Paulo Coelho uważa, że „Ulisses” to durna książka

6 sierpnia 2012


Popularny brazylijski pisarz Paulo Coelho wyznał w trakcie rozmowy z lokalną gazetą „Folha de S Paulo”, że „Ulisses” Jamesa Joyce?a to durna książka.

Mówiąc o współczesnej literaturze, Coelho stwierdził, że pisarze popadli w niełaskę, kiedy zaczęli szukać uznania przez formę, a nie treść. „Obecnie pisarze chcą zaimponować innym pisarzom” ? powiedział autor „Alchemika”, wymieniając przy okazji sprawcę takiego stanu rzeczy: „Jedną z książek, które spowodowały wielką krzywdę, była powieść 'Ulisses’ Jamesa Joyce’a, która jest czystym stylem. Nie ma w niej nic. Rozebrana (ze stylistycznej formy), 'Ulisses’ to durna książka.”

Wyjaśniając powody swojego sukcesu, Coelho powiedział, że jego własna twórczość jest nowoczesna, ale nie eksperymentalna. „Jestem nowoczesnym pisarzem, ponieważ czynię trudne łatwiejszym, dzięki czemu mogę komunikować się z całym światem.”

Innego zdania o twórczości Coelho są krytycy, ale – jak sam zaznaczył – ich opiniami zbytnio się nie przejmuje. „Był czas, kiedy krytycy mogli zniszczyć film czy książkę, gdyż wpływali na publiczność bezpośrednio. Obecnie jednak relacja jest bardziej pozioma, przekaz ustny ma większą moc.”

Coelho nie jest pierwszym pisarzem, który skrytykował powieść Joyce?a, uważaną za jedno z najważniejszych osiągnięć literackich XX wieku. W podobnym tonie wypowiedział się kilka lat temu irlandzki autor Roddy Doyle („The Commitmens”), stwierdzając, że „Ulissesowi” przydałby się dobry redaktor.

fot. Vimeo.com

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy