Paulo Coelho chce rozdać w Afryce setki tysięcy swoich książek

6 czerwca 2019


Brazylijski pisarz Paulo Coelho chce walczyć z czytelniczym głodem w Afryce. W związku z tym zapowiada zorganizowanie akcji #BooksForAfrica, w ramach której zamierza rozdać 300 tysięcy egzemplarzy swoich książek.

Można powiedzieć, że źródło ogromnej popularności Coelho bije właśnie w Afryce. Do Egiptu w północno-wschodniej części kontynentu zmierzał bowiem Santiago, bohater najsłynniejszej powieści pisarza zatytułowanej „Alchemik”. Coelho już od kilku lat dzieli się swym sukcesem z afrykańskimi czytelnikami, wysyłając do nich książki. Kilku wolontariuszy, którzy go wspierają, nie jest jednak w stanie realizować przedsięwzięcia na większą skalę. Zamieścił więc w mediach społecznościowych apel.

„Szukam ludzi, którzy pomogą w rozprowadzeniu moich książek w krajach i wsiach Afryki Subsaharyjskiej. Zamierzam kupić tytuły od moich wydawców i przekazać je bezpłatnie szkołom i bibliotekom” ? napisał Coelho. Autor planuje zmobilizować około 1800 wolontariuszy, którzy pomogą w dostarczeniu placówkom edukacyjnym 300 tysięcy egzemplarzy jego książek. Będą to tytuły, do których Coelho posiada prawa do tłumaczenia, a mianowicie „Być jak płynąca rzeka” i „Największy dar”.

Pisarz zdecydował się na taki krok, ponieważ doszły go słuchy od afrykańskich czytelników, że w wielu tamtejszych krajach są duże trudności z dostępem do jego książek, szczególnie poza stolicami. Odzew na apel był ogromny ? już po pięciu dniach skończono zbieranie wniosków. Coelho zapowiada, że akcja zostanie powtórzona w tym roku w późniejszym terminie.

Jednak kilka instytucji zrzeszających wydawców z całego świata, m.in. Alliance internationale des éditeurs indépendants, podchodzi do pomysłu brazylijskiego pisarza z rezerwą. Choć wierzą, że działania te motywowane są dobrymi intencjami, to jednak takie darowizny mogą mieć negatywny wpływ na sprzedaż książek w krajach afrykańskich i rozwój lokalnego sektora wydawniczego. W odpowiedzi Coelho podkreślił, że w głębi Afryki nie ma księgarń, a książki będą dostarczane tylko do szkół i bibliotek.

[am]
źródło: Paulo Coelho, Actualitte

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy