Paul Beatty pierwszym Amerykaninem wyróżnionym Nagrodą Bookera!

25 października 2016

nagroda-bookera-2016
Paul Beatty został pierwszym amerykańskim pisarzem, który wygrał Nagrodę Bookera. Jurorzy docenili jego powieść „The Sellout”, która jest zjadliwą satyrą na stosunki rasowe panujące we współczesnej Ameryce.

„’The Sellout’ to jedna z tych rzadkich książek, która jest w stanie chwycić za satyrę, co jest bardzo trudne i nie zawsze wychodzi dobrze, i wbić ją w samo serce współczesnego społeczeństwa amerykańskiego z dzikim dowcipem, jakiego nie widziałam od czasów Swifta lub Twaina” – powiedziała przewodnicząca tegorocznego jury, historyk Amanda Foreman. „Wprawiała nas w śmiech, ale też spowodowała, że się krzywiliśmy. Jest jednocześnie zabawna i bolesna”.

Głównym bohaterem powieści Paula Beatty’ego jest młody czarnoskóry mężczyzna mieszkający w rozpadającej się mieścinie, który trafia przed oblicze Sądu Najwyższego za to, że próbował w miejscowym liceum przywrócić segregację rasową i niewolnictwo. Większość powieści składa się z retrospekcji, dzięki którym dowiadujemy się, co kierowało tym człowiekiem, który wbrew pozorom nie jest jakimś szalonym rasistą, lecz stosunkowo oświeconym osobnikiem, a za jego uczynkami stały konkretne motywacje.

Odbierając statuetkę i czek na 50 tysięcy funtów, 54-letni autor powiedział: „Nienawidzę pisania. To trudna książka. Dla mnie była trudna do napisania, i wiem, że jest trudna do czytania. Każdy podchodzi do niej z innego punktu widzenia”. Beatty wśród swoich największych inspiracji wymienia dokonania Josepha Hellera i Kurta Vonneguta.

„The Sellout” to pierwsza amerykańska powieść, którą jurorzy postanowili wyróżnić Nagrodą Bookera. Pisarze zza oceanu mogą brać udział w rywalizacji o prestiżową nagrodę od 2014 roku. Jak powiedziała Amanda Foreman, podjęcie jednomyślnej decyzji zajęło jurorom około czterech godzin. Paul Beatty został wybrany spomiędzy sześciu finalistów, wśród których w tym roku dominowali mniej znani autorzy. Podejmując decyzję, jurorzy zwracali uwagę na estetykę i jakość dzieła, głębię pomysłów, rzemiosło literackie i umiejętność wciągnięcia czytelnika.

Przyznawana od 1969 roku Man Booker Prize jest jedną z wiodących nagród literackich w świecie anglojęzycznym. Lista zwycięzców obejmuje takich gigantów pióra, jak Salman Rushdie, Margaret Atwood, Iris Murdoch, J.M. Coetzee, Kingsley Amis, Julian Barnes i Hilary Mantel. W ostatnich latach dołączyli do nich Eleanor Catton, Richard Flanagan i Marlon James.

Na załączonym zdjęciu od lewej: Luke Ellis (prezes Man Group), Paul Beatty, Kamila (księżna Kornwalii) i Dr. Amanda Foreman (przewodnicząca jury).

[am]
fot. Man Booker Prize

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy