banner ad

Paul Auster w sprzeczce z premierem Turcji

2 lutego 2012


Premier Turcji, Recep Tayyip Erdo?an, wdał się w potyczkę słowną z nowojorskim pisarzem Paulem Austerem.

Publikacja w Turcji nowej książki Paula Austera – jeszcze zanim zostanie wydana w Stanach Zjednoczonych – powinna stać się powodem do świętowania, ale zamiast tego, wywołała wojnę na słowa pomiędzy pisarzem a tureckim premierem.

Sprzeczka rozpoczęła się, kiedy Auster udzielił wywiadu dla tureckiego dziennika Hürriyet, w którym wyznał, że nie odwiedzi Turcji ?z powodu uwięzionych dziennikarzy i pisarzy? oskarżonych o rzekomy udział w spisku obalenia rządu lub powiązanych z kurdyjskimi powstańcami.

?Ilu jest teraz w więzieniach?” ? pytał retorycznie Auster podczas wywiadu. „Ponad stu?”

Jak donosi agencja Reutera, słowa wywołały natychmiastową reakcję premiera Turcji.

?Jakbyśmy ciebie potrzebowali!? ? odparował Erdo?an. ?Jeśli nie przyjedziesz, to co z tego? Czy Turcja straci swój prestiż??

Turecki premier, którego rząd zaprzecza, jakoby uwięzienie dziennikarzy miało związek z tym, co pisali, przy okazji skrytykował wcześniejszą wizytę Austera w Izraelu: ?Ponoć Izrael jest demokratycznym, świeckim krajem, gdzie wolność słowa oraz prawa i swobody jednostki są nieograniczone. Co za ignorant z ciebie! Czyż to nie ci, którzy zrzucili bomby na Gazę? Ci, którzy odpalili bomby fosforowe i użyli broni chemicznej? Jak możesz tego nie widzieć??

Zanim przygotowaliśmy newsa, pisarz zdążył odpowiedzieć na zarzuty premiera:

?Niezależnie od tego, co Premier myśli o Izraelu, faktem jest, że wolność słowa tam istnieje i żaden pisarz ani dziennikarz nie znajduje się w więzieniu. Według ostatnich danych zebranych przez PEN Club (międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy ? przyp. red) jest niemal stu pisarzy uwięzionych w Turcji, nie mówiąc już o niezależnych wydawcach, takich jak Ragip Zarakolu, którego sprawę bacznie obserwują oddziały PEN Clubu na całym świecie. Wszystkie kraje są wadliwe i nękane niezliczonymi problemami, Panie Premierze, włączając moje Stany Zjednoczone i twoją Turcję, a ja jestem głęboko przekonany, że w celu poprawy warunków w naszych krajach, w każdym kraju, wolność wypowiadania się i publikowania bez cenzury lub groźby uwięzienia to święte prawo wszystkich mężczyzn i kobiet.?

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy