banner ad

Patti Smith zapowiada publikację książki ze zdjęciami. Inspirowała się swoim kontem na Instagramie

7 października 2022

Ikona rocka Patti Smith ma w dorobku już kilka książek. Opublikowała m.in. wspomnienia „Poniedziałkowe dzieci”, refleksyjno-fantasmagoryczny „Rok Małpy”, a także prozatorsko-poetycką opowieść „Obłokobujanie”. Teraz zapowiada wydanie kolejnej książki. „A Book Of Days” (z ang. „Księga dni”) bardziej niż na słowach skupiać się jednak będzie na obrazach. Publikacja ma bowiem zawierać wybór zdjęć inspirowany prowadzonym przez nią kontem na Instagramie.

Patti Smith od lat słynęła z robienia artystycznych fotografii swoim ukochanym aparatem Polaroid Land Model 250, którego produkcję zakończono w 1969 roku. Nadszedł jednak moment, gdy piosenkarka otworzyła się na nowe technologie.

W 2018 roku, nie mając żadnego konkretnego planu, opublikowała za pomocą smartfonu swoją pierwszą fotografię na Instagramie. Była to jej dłoń, której towarzyszyło przywitanie: „Hello Everybody!”. Od tego czasu artystka regularnie publikuje zdjęcia. Są na nich jej dzieci, buty, które zdjęła ze stóp, abisyński kot o imieniu Kair, codzienna kawa, książki, które czyta, a nawet groby ukochanych twórców – Williama Blake’a, Dylana Thomasa, Sylvii Plath, Simone Weil czy Alberta Camusa. Fotografiom towarzyszą zazwyczaj ułożone w wersy komentarze.

„Z biegiem czasu spójna historia życia poświęconego sztuce nabrała formy, a ponad milion obserwatorów odpowiedziało na wyjątkową estetykę zdjęć Smith, które przedstawiają jej pasje, oddanie, obsesje i fantazje” – informuje wydawnictwo Penguin Random House, które zapowiedziało na 15 listopada publikację książki. Będzie ona zawierała ponad 365 fotografii artystki przedstawiających „życie w drodze i poza nią”, wykonanych na przestrzeni jednego roku.

„To rok refleksji i zdjęć, inspirowanych moim Instagramem, ale na wskroś oryginalnych” – zapowiada Patti Smith, co najprawdopodobniej znaczy, że nie otrzymamy jedynie drukowanej wersji tego, co można znaleźć już na tym popularnym serwisie społecznościowym.

W „A Book Of Days” znajdą się m.in. zdjęcia bliskich i ich przedmiotów, brelok matki, gitara męża, dworce kolejowe, obskurne kawiarnie czy zawsze trzymany pod ręką notatnik Patti. Penguin Random House określa tę książkę „mapą życia artystki”. Publikacja ma być uzupełniona wstępem, w którym autorka opisuje swój proces dokumentowania rzeczywistości.

[edm]
fot. Patti Smith/Instagram

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy