Patti Smith i Soundwalk Collective zapowiadają ostatnią płytę w swym literackim tryptyku. Tym razem wzięli na warsztat twórczość René Daumala

3 sierpnia 2020

Patti Smith i Soundwalk Collective ogłosili wydanie trzeciego i ostatniego albumu z tryptyku „The Perfect Vision” inspirowanej życiem i twórczością trzech francuskich pisarzy. Płyta zatytułowana „Peradam” poświęcona będzie René Daumalowi. Dwa utwory są już dostępne w sieci, a premiera całego wydawnictwa zapowiedziana jest na 4 września.

„The Perfect Vision” to trzypłytowy projekt oparty na twórczości i życiowych doświadczeniach trzech wybitnych francuskich pisarzy, którzy odczuwali konieczność odbycia podróży do odległych krajów, by odnaleźć nową wizję i spojrzeć na swoją sztukę z innej perspektywy, co być może pozwoliło im przekroczyć formy i granice, zarówno fizyczne, jak i mentalne. Pierwszy album, zatytułowany „The Peyote Dance”, ukazał się 31 maja 2019 roku, a inspirowany był Antoninem Artaudem. Pisaliśmy już o tym wydawnictwie na naszej stronie i prezentowaliśmy z niego nagrania.

Patronem drugiego albumu, „Mummer Love”, był Arthur Rimbaud. Płyta trafiła do sprzedaży 8 listopada 2019 roku, tuż przed 128. rocznicą śmierci poety (która przypadała 10 listopada). Muzycy Soundwalk Collective udali się do Harar w Etiopii ? epicentrum sufizmu w Afryce, aby zbadać zawiłości najbardziej niejasnego okresu życia Rimbauda. Spędzili czas z członkami Sufi group of Sheikh Ibrahim (Suficka grupa Szejka Ibrahima) i zarejestrowali w świątyni ich pieśni i muzykę. Nagrywali również dźwięki pod drzewem, pod którym Rimbaud fotografował świątynię szejka Abadira Umara ar-Ridy, założyciela świętego miasta Harar. Później do muzyki swoje partie dograła Patti Smith, śpiewając i recytując wiersze poety. Tylko jeden tekst, tytułowy, jest jest autorstwa. Na płycie gościnnie pojawił się również Phillip Glass. Poniżej możecie posłuchać nagrania promującego album „Mummer Love”.

Trzecia płyta, która ukaże się we wrześniu 2020 roku nakładem oficyny Bella Union, oparta jest na najsłynniejszym dziele francuskiego pisarza metafizycznego René Daumala ? na nieukończonej powieści „Le Mont Analogue”. Tytuł płyty, „Peradam”, zaczerpnięty został wprost z książki. Daumal nazwał tak kryształ skrywający głębokie prawdy, który objawiał się tylko tym poszukiwaczom, którzy obrali duchową ścieżkę. Powieść, będąca inspiracją dla psychodelicznego maga Alejandra Jodorovsky’ego do nakręcenia filmu „Święta góra”, przyrównuje sens życia do wspinaczki alpinistycznej. Część materiału dźwiękowego została więc zarejestrowana przez Soundwalk Collective w Himalajach na terenie Indii i Nepalu.

W stworzenie albumu zaangażowani też byli inni artyści: Tenzin Choegyal zaśpiewał i zagrał na tybetańskich bębnach, misach i innych instrumentach, Anoushka Shankar zarejestrował partie sitaru, a swój wkład w powstanie jednego utworu ma także aktorka i piosenkarka Charlotte Gainsbourg. „Peradam” stanowi zwieńczenie tryptyku „The Perfect Vision”. Projekt dobiegł końca, ale duchowe poszukiwania, którym był poświęcony, wciąż trwają i mogą być kontynuowane. „W końcu wychodzi w świat i stanie się tym, czym się stanie. Być może jedna osoba w roku 2070 użyje go jako trampoliny do innego dzieła” ? mówi Patti Smith.

Dwóch utworów z krążka „Peradam” możecie posłuchać poniżej:

[am]
fot. Jesse Paris Smith

Tematy: , , , , ,

Kategoria: muzyka, newsy