Patti Smith i Soundwalk Collective nagrali płytę zainspirowaną życiem i twórczością Antonina Artauda

5 marca 2019


Patti Smith i muzycy zespołu Soundwalk Collective zapowiadają trzypłytowy projekt „The Perfect Vision” inspirowany życiem i twórczością trzech francuskich poetów. Pierwszy album, „The Peyote Dance”, został już nagrany, a jego bohaterem jest Antonin Artaud. Utwór zapowiadający płytę trafił do sieci w dniu 71. rocznicy śmierci artysty.

Projekt „The Perfect Vision” czerpie inspiracje z twórczości i życiowych doświadczeń trzech wybitnych francuskich poetów: Antonina Artauda, ??Arthura Rimbauda i René Daumala. Wszyscy oni odczuwali konieczność odbycia podróży do odległych krajów, aby odnaleźć nową wizję, by spojrzeć na siebie i swoją sztukę z innej perspektywy. Być może to właśnie pozwoliło im przekroczyć formy i granice, zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Pierwszy album z zapowiadanego tryptyku to „The Peyote Dance”. Nazwa płyty pochodzi od tytułu książki Antonina Artauda, opisującej jego transcendentalne doświadczenia podczas pobytu ??wśród członków plemienia Rarámuri. Na początku 1936 roku Artaud udał się do Meksyku, aby wygłosić na Uniwersytecie Meksykańskim serię wykładów na takie tematy, jak surrealizm, marksizm czy teatr. Latem wybrał się w podróż pociągiem do stanu Chihuahua. Tam osiodłał konia i z pomocą przewodnika udał się w góry Tarahumara. Artaud zafascynowany był historią rdzennych mieszkańców tego terenu, Indian Rarámuri. Chciał znaleźć szamana, który podczas pejotlowej ceremonii pomógłby mu wrócić do zdrowia po uzależnieniu od opioidów. Artysta wziął udział w obrzędach i przeżył transcendentalne doświadczenie, które zaowocowało książką „Pejotlowy taniec”.

Na albumie Patti Smith i Soundwalk Collective przywołano fragmenty tej książki (m.in. w recytacji Gaela Garcíi Bernala), ale też inne teksty napisane przez Artauda po powrocie do Francji, gdzie spędził ostatnią dekadę życia w szpitalach psychiatrycznych poddawany terapii elektrowstrząsami. W tym mrocznym okresie spotkanie z plemieniem Rarámuri pozostało w jego pamięci ostatnim znaczącym, szczęśliwym doświadczeniem. Przedostatni utwór na płycie „The Peyote Dance” nosi tytuł „Ivry” i został napisany przez Patti Smith w hołdzie ostatnim godzinom Artauda w klinice w Ivry-sur-Seine pod Paryżem (artysta zmarł w samotności, znaleziono go w sali, siedzącego w nogach łóżka i ściskającego w dłoni but).

Pomysł na warstwę dźwiękową płyty polegał na odtworzeniu drogi Artauda. Stéphan Crasneanscki, założyciel Soundwalk Collective, udał się w góry Tarahumara do wioski i jaskini, w której artysta mieszkał. „Biorąc pejotl w tym regionie, masz wrażenie, że wszystko komunikuje się z tobą tak, jak to było w przypadku Artauda ? nic się nie zmieniło” ? komentuje muzyk. Crasneanscki zbierał kamienie, piasek, liście oraz instrumenty (m.in. skrzypce i bębny) wytwarzane przez Indian Rarámuri, a także rejestrował materiał dźwiękowy na miejscu, dzięki czemu udało się przywołać tamten krajobraz. Następnie Patti Smith czytała, śpiewała i improwizowała do utworów w nowojorskim studiu.

Na płytę „The Peyote Dance” składa się osiem utworów. Jednego z nich, „The New Revelations Of Being”, skomponowanego do wiersza Antonina Artauda, możecie posłuchać poniżej. Światowa premiera albumu zapowiedziana jest na 31 maja nakładem wydawnictwa Bella Union.

Z kolei do utworu „Ivry” powstał teledysk, w którym wykorzystano archiwalne materiały filmowe z Antoninem Artaudem:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: muzyka, newsy