banner ad

Paryskie metro udekorowano „Wielką Wojną” Joego Sacco

3 lipca 2014

wielka-wojna-sacco-1
Z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej na paryskiej stacji metra Montparnasse odsłonięto w wielkoformatowej postaci wydane w zeszłym roku dzieło cenionego dziennikarza komiksowego Joego Sacco.

„Wielka Wojna” nie jest zwykłym komiksem. To monumentalna, inspirowana Tkaniną z Bayeux panorama przedstawiająca pierwszy dzień bitwy nad Sommą ? jedna ilustracja, bez jakichkolwiek dialogów, którą możemy „czytać” od lewej do prawej strony. W formie książkowej ma ona długość ponad siedmiometrowej planszy złożonej w harmonijkę.

Jak wyjaśnił Sacco w rozmowie z „Le Monde”, swoim dziełem chciał pokazać skalę tego, co wydarzyło się owego pamiętnego dnia. „Chciałem oddać wyobrażenie rozmiaru tej masakry, przybliżyć pojęcie straty i ludzkiego poświęcenia” – wyjaśnił. „Pierwszy dzień bitwy nad Sommą był najbardziej krwawy w brytyjskiej historii; do ataku na niemieckie linie poprowadzono 120 tysięcy ludzi. Pod koniec dnia 20 tysięcy było martwych a 40 tysięcy rannych”.

Teraz dzieło Sacco, pełne detali, które czasami trudno wręcz wychwycić przy pierwszej lekturze, można wreszcie podziwiać w formacie, na jaki zasługuje. „Wielką Wojną” wyklejono bowiem ścianę stacji paryskiego metra przy Montparnasse. Jak wyliczono, powiększona panorama zajmuje około 130 metrów. „Jestem zachwycony tym projektem” – powiedział Sacco w rozmowie z „Le Figaro”. „Wierzę w publiczne wystawianie sztuki, ponieważ sztuka ze swej natury jest publiczna”.

Polski wydawca Joego Sacco nie przewiduje w ciągu kilku najbliższych lat wydania „Wielkiej Wojny”. Za to wszyscy, których zachwyciła „Strefa bezpieczeństwa Goražde”, będą mogli zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami jeszcze w tym roku zapoznać się z najsłynniejszym komiksem autora, „Palestyną”.

wielka-wojna-sacco-2

wielka-wojna-sacco-3

wielka-wojna-sacco-4

fot. Jonathan Cape

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy