Papcio Chmiel w swojej pracowni zbudowany z klocków Lego

15 maja 2023

7 czerwca 2023 roku obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin twórcy „Tytusa, Romka i A’Tomka”, Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego też jako Papcio Chmiel. Z tej okazji uczestnik programu „Lego Masters”, Łukasz Więcek, stworzył figurkę Lego przedstawiającą artystę w jego pracowni.

Figurka powstała we współpracy z wydawcą komiksów Chmielewskiego, oficyną Prószyński i S-ka, który włącza się w obchody zbliżającego się jubileuszu i jednocześnie świętuje zapowiadaną na 25 maja premierę książki „Papcio Chmiel udomowiony”, pozwalającą spojrzeć na popularnego rysownika oczami jego dzieci: Monique Lehman i Artura Chmielewskiego.

„Upamiętnienie jego geniuszu, niezwykłej wyobraźni i niezapomnianej kreski bardzo nam leży na sercu! Wierzymy, że ucieszyłoby Papcia, naszego autora i kolegę, że częścią urodzinowych obchodów jest figurka Henryka Chmielewskiego zbudowana z klocków Lego, przedstawiająca go w pracowni, której ściany wypełnione są rysunkami ikonicznych bohaterów 'Tytusa, Romka i A’Tomka'” – komentuje rzeczniczka prasowa wydawnictwa, Monika Szymborska.

Papcio Chmiel w swojej pracowni to już kolejna figurka Lego autorstwa Łukasza Więcka, ukazująca ważną postać polskiej kultury. Niedawno, na Światowy Dzień Poezji, Białostoczanin wykonał również figurkę Wisławy Szymborskiej stojącej przed regałem z książkami.

W odróżnieniu od Szymborskiej zmarły w 2021 roku Papcio Chmiel Nobla nie otrzymał, ale na podobny gest w pełni zasłużył. Jego komiksy o przygodach uczłowieczanego szympansa Tytusa, znajdującego się pod opieką dwóch harcerzy, Romka i A’Tomka, to prawdziwy fenomen popkulturowy, od 65 lat cieszący się w Polsce niesłabnącym powodzeniem, o czym świadczą liczone w milionach nakłady.

[am]
fot. Prószyński i S-ka

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy