banner ad

Panna Marple powraca! Antologia opowiadań zapowiedziana na 2022 rok. Wśród autorek m.in. Val McDermid i Ruth Ware

31 sierpnia 2021

W 45 lat po wydaniu „Uśpionego morderstwa” docierają do nas wieści, że panna Jane Marple, detektyw amator stworzona przez Agathę Christie, podejmie się nowych śledztw. We wrześniu 2022 roku do sprzedaży trafi zbiór 12 nowych opowiadań z udziałem bohaterki.

Jane Marple to jedna z najbardziej lubianych bohaterek opowieści detektywistycznych. Na pozór jest typową, nieporadną i trochę wścibską starą panną. W rzeczywistości jednak dzięki wrodzonej przenikliwości i dedukcji potrafi zmierzyć się z najtrudniejszymi zagadkami kryminalnymi, wprowadzając w zakłopotanie stróżów porządku. Po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniu „Klub Wtorkowych Spotkań” opublikowanym w 1927 roku. Później przez blisko pół wieku wystąpiła w 12 powieściach i 19 innych opowiadaniach. Po raz ostatni czytelnicy mieli okazję się z nią spotkać w książce „Uśpione morderstwo”, napisanej podczas II wojny światowej, a opublikowanej po śmierci Agathy Christie w 1976 roku. Mija 45 lat i oto bohaterka powraca na karty książek.

We wrześniu 2022 roku ukaże się antologia opowiadań o pannie Marple. Do napisania nowych historii zaproszono uznane pisarki, w tym Val McDermid, Ruth Ware, Naomi Alderman, Dredę Say Mitchell, Kate Mosse, Elly Griffiths, Leigh Bardugo, Karen M. McManus i Natalie Haynes. Jak podkreśla brytyjski wydawca książki, HarperCollins, wszystkie autorki są fankami Agathy Christie i przedstawią jej bohaterkę ze swojej „unikatowej perspektywy”, jednocześnie „zachowując wierność cechom charakterystycznym tradycyjnego kryminału”.

Spadkobiercy Agathy Christie wyjaśniają, że projekt ma na celu przedstawić postać nowemu pokoleniu czytelników. „To bardzo ekscytujące, że dajemy tej niesamowitej grupie autorów możliwość wymyślenia nowych przygód i zagadek dla panny Marple. Nadszedł czas, aby czytelnicy ponownie odkryli pannę Marple, a ja osobiście nie mogę się doczekać, aby przeczytać te historie” – powiedział James Prichard, prawnuk pisarki i prezes Agatha Christie Ltd.

Panna Marple to już kolejna postać z dorobku brytyjskiej królowej kryminału, którą przywrócą do literackiego życia współcześni twórcy. Od 2014 roku kryminały z udziałem belgijskiego detektywa Herkulesa Poirot kontynuuje pisarka Sophie Hannah. Do tej pory ukazały się cztery książki.

Na zdjęciu Joan Hickson jako panna Marple w serialu telewizyjnym BBC kręconym w latach 1985-1992.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy