Pamuk, Rushdie, Jelinek i Atwood protestują przeciwko blokowaniu mediów społecznościowych w Turcji

4 kwietnia 2014

pisarze-kontra-turcja
Orhan Pamuk, Salman Rushdie, Günter Grass, Elfriede Jelinek, Margaret Atwood i wielu innych wybitnych pisarzy podpisało się pod wspólnym listem międzynarodowego oraz angielskiego PEN Clubu, uznającym zeszłotygodniowy zakaz korzystania w Turcji z Twittera i Youtube za „nieakceptowalne naruszenie prawa do wolności wypowiedzi”.

Po tym jak do sieci wyciekło nagranie audio, na którym szef tureckiego wywiadu, minister spraw zagranicznych oraz dwóch innych przedstawicieli władz rozważa ewentualną operację wojskową w północnej Syrii, turecki rząd wprowadził blokadę dostępu do Twittera i Youtube?a. Jak twierdzi premier kraju, Recep Tayyip Erdo?an, zostaną podjęte jeszcze bardziej stanowcze kroki, aby uniemożliwić dostęp do nagrania, które jego zdaniem jest zmanipulowane. „Nie pozostawię tego narodu na łasce YouTube’a i Facebooka” – dodaje.

Pochodzący z Turcji laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Orhan Pamuk, powiedział, że sytuacja w jego kraju zmierza „od złej do jeszcze gorszej, a nawet w kierunku beznadziejnej”, dlatego wraz z innymi pisarzami wyraża poważne obawy o wolność słowa w Turcji.

Sygnatariusze listu zwracają uwagę na fakt, że Turcja plasuje aż na 154. miejscu spośród 180 krajów, które znalazły się w raporcie wolności mediów World Press Freedom Index: „Tłumacze, redaktorzy, wydawcy, poeci i pisarze muszą stawiać czoła postępowaniom karnym a nawet więzieniu za swe uzasadnione wypowiedzi”. Pisarze zwracają się do przywódców Turcji z prośbą, aby „nie odwracali się od demokracji i jej podstawowej wartości, wolności słowa, ale raczej uznali swe zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych oraz znieśli blokadę Twittera z natychmiastowym skutkiem”. „Wzywamy ich, aby pamiętali, że ten piękny kraj będzie silniejszy i szczęśliwszy, jeśli doceni pluralizm, różnorodność i wolność słowa” ? piszą.

źródło: The Guardian

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy