banner ad

Pamiętniki Casanovy wystawione na widok publiczny

14 grudnia 2011


Pobudzające wyobraźnię i pełne pikantnych szczegółów memuary najsłynniejszego kochanka kupione za 6,2 miliona funtów można po raz pierwszy oglądać na wystawie we Francuskiej Bibliotece Narodowej.

Casanova był wyjątkowo płodnym twórcą. Wszystkie swe podboje i łóżkowe igraszki skrupulatnie i szczegółowo opisywał w pamiętnikach, które obecnie uważa się za literacki skarb z XVIII wieku.

Słynny kochanek przyszedł na świat w Wenecji, stamtąd wyjechał do Paryża, skąd jednak musiał uciekać w 1760 roku, gdy uwiódł i oszukał na sporą kwotę pieniędzy żony i córki Ludwika XV. Teraz, po latach, jest we Francji uważany za prawdziwą gwiazdę.

Pamiętniki zatytułowane ?Historia mojego życia? liczą w sumie 4000 stron i zostały ukończone na krótko przed śmiercią Casanovy w Bohemii w 1798 roku. Na łożu śmierci autor przekazał rękopisy swojej rodzinie, od której odkupił je niemiecki wydawca. Przez wiele lat wierzono, że oryginały spłonęły podczas bombardowania Drezna w trakcie II wojny światowej, ale jak się okazało były trzymane w bezpiecznym miejscu przez U.S. Army. Przed wydaniem ich po raz pierwszy w 1960 roku niewielu badaczy widziało tekst na własne oczy.

W 2006 roku nieznany sprzedawca zaoferował kupno pamiętników francuskiemu ambasadorowi w Berlinie. Ostatecznie nabyła je Biblioteka Narodowa. ?Wcześniej nie miałem nawet pojęcia, że istnieją. Nigdy ich nie wystawiano? – powiedział dyrektor biblioteki Bruno Racine. ?To niezapomniana chwila. Prawie jakbyśmy stali przed jakąś relikwią.? Biblioteka udostępniła również rękopis do czytania on-line.

?Warte tego czy nie, moje życie jest moim tematem, a mój temat jest moim życiem? – pisał o swoich pamiętnikach Casanova.

Poniżej pierwsze trzy strony pamiętników pióra słynnego kochanka:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy