Pamiątkowe książki związane z Byronem podarowano angielskiemu antykwariatowi

22 października 2012


Książki należące niegdyś do Augusty Leigh, przyrodniej siostry i największej miłości Byrona, podczas jego okresu londyńskiego, zostały podarowane antykwariatowi w Harewood House, w Yorkshire.

Wolontariuszy w antykwariacie zaintrygował napis w jednej z otrzymanych książek: ?Augusta Leigh, St James’ Palace?. Nie mieli pojęcia kim była Augusta, zaczęli więc szukać w rodowodach i odkryli powiązania z lordem Byronem.

Książki podpisane przez Augustę i członków jej rodziny należały do 80-letniej staruszki. Kobieta posiadała je od 40 lat, nie wiedząc nic o ich pochodzeniu. Kolekcja trafiła w jej ręce, kiedy przeprowadziła się do swojego nowego londyńskiego domu w latach 70 ubiegłego wieku. Poprzedni właściciel uznał, że półki z książkami były zbyt duże i ciężkie, żeby je przetransportować, toteż, sprzedając nieruchomość, zostawił kolekcję dla nabywczyni.

Kiedy wolontariusze odkryli przed kobietą pochodzenie kolekcji, ta zachwycona dała im jeszcze dwie miniaturowe książeczki pochodzące z 1864 roku, podpisane przez wnuczkę Augusty oraz jej dwóch przyrodnich braci.

Odkrycie książek daje możliwość wejrzenia w późniejsze relacje rodzinne kobiety, której romans z poetą był jednym z głośniejszych skandali towarzyskich na angielskich salonach u początków XIX wieku.

Byron i o pięć lat starsza Augusta mieli wspólnego ojca, ale dorastali osobno i nie spotkali się, dopóki przyszły poeta nie poszedł do Harrow School w 1803 roku. Wiele lat później para zaczęła prowadzić ze sobą regularną korespondencję. W jednym z listów Byron namawiał zamężną siostrę do rozważenia, aby traktowała go „nie tylko jak brata”, ale jako jej „najcieplejszego i najbardziej czułego przyjaciela”. Plotki zaczęły przybierać na sile, gdy Augusta przybyła do Londynu bez męża i dzieci aby pozostać z Byronem. W następnym roku urodziła córkę Elizabeth Medorę Leigh, która według powszechnych spekulacji uważana jest za owoc miłości z przyrodnim bratem. Niedługo potem Byron ożenił się z Anną Isabellą Milbanke. Małżeństwo było nieszczęśliwe, po roku nieudanego pożycia Lady Byron opuściła męża, zabierając córkę. Mówi się, że plotki o kazirodczym związku z Augustą stały się na tyle powszechne, iż poeta zdecydował się opuścić swój kraj.

Znajdujący się w Harewood House antykwariat prowadzony jest przez wolontariuszy. Pieniądze ze sprzedaży książek zostają przeznaczone na projekty edukacyjne prowadzone w zabytkowej posiadłości.

fot. Harewood House

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy