banner ad

P. D. James jest za eutanazją

28 maja 2012


Autorka popularnych powieści detektywistycznych, P. D. James, wyznała, że jest za eutanazją i pomogłaby śmiertelnie choremu bliskiemu skrócić jego życie.

91-letnia pisarka powiedziała, że byłaby gotowa zaryzykować nawet zaskarżenie sądowe, aby pomóc przyjacielowi lub członkowi rodziny umrzeć, jeśli nie byłoby „nic, co można by zrobić” i ta osoba „chciałaby odejść”.

Swój pogląd na temat eutanazji P. D. James ujawniła w wywiadzie dla brytyjskiego magazynu „Tatler”. Będąc konserwatywną członkinią Izby Lordów, autorka zaznaczyła, że nie ma zamiaru nawoływać do ustanowienia przepisów, zabezpieczających osoby, które pomagają umrzeć swoim bliskim. „Nie oczekuję, że mój kraj, aby mnie chronić, zmieni swoje prawo odnośnie morderstwa.”

Wcześniej tego roku, po raz pierwszy od 40 lat, kwestia eutanazji stała się tematem debaty w brytyjskim Parlamencie, a Izba Gmin wprowadziła wytyczne, zmniejszające szanse na oskarżanie ukochanych, którzy pomagają odebrać komuś życie.

W wywiadzie P. D. James podkreśliła, że tak samo jak pomogłaby śmiertelnie choremu bliskiemu skrócić życie, użyłaby również wszystkich możliwych środków, aby uchronić ukochaną osobę, jeśli ta zostałaby zaatakowana: „Gdybym zobaczyła kogoś atakującego jedno z moich wnucząt, w taki sposób, że może zabić, a miałabym nóż, to powstrzymałabym go. I być może zrobiłabym to wbijając w niego ten nóż. I myślę, że tak byłoby lepiej.”

Autorka, znana polskim czytelnikom m.in. z futurystycznej powieści pt. „Ludzkie dzieci”, napisała niedawno kryminał, będący sequelem do „Dumy i Uprzedzenia” Jane Austen. W naszym kraju ukazały się w tym roku dwie pozycje z popularnego cyklu książek, których bohaterem jest inspektor Adam Dalgliesh ? „Zakryjcie jej twarz” oraz „Z nienaturalnych przyczyn”.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy