Oto nominowani do nagrody Bad Sex Award 2016 dla najgorzej napisanej sceny seksu

26 listopada 2016

nominacje-badsexaward-2016
Nawet w dobrej powieści może zdarzyć się wybitnie źle opisany seks ? przekonują organizatorzy Bad Sex Award. Magazyn ?Literary Review? ogłosił właśnie listę nominowanych do tegorocznej edycji niechlubnej nagrody dla autora najgorzej napisanej sceny seksu.

W oświadczeniu opublikowanym przez organizatorów Bad Sex Award czytamy, że pośród licznych propozycji nadsyłanych w tym roku przez czytelników znaleźli się tak cenieni pisarze, jak Jonathan Safran Foer (za swoją najnowszą powieść „Here I Am”), Ian McEwan czy Eimear McBride. Kilka osób próbowało też zgłosić do nagrody Donalda Trumpa za jego niesławną „rozmowę w szatni”. Żadna z tych propozycji nie znalazła się jednak w gronie finalistów. Okazało się, że wspomniani pisarze wcale nie byli najgorsi ? jurorom udało się znaleźć dużo bardziej niechlubne przypadki. Z kolei prezydenta-elekta USA nawet nie brano pod uwagę, ponieważ nagroda przyznawana jest jedynie twórcom beletrystyki.

W tym roku uwagę jurorów, a tym samym nominacje do Bad Sex Award 2016, zyskało sześcioro pisarzy i pisarek. Jak powiedział rzecznik nagrody, niektórzy z nich popełnili podstawowe błędy ? mieszali metafory, stosowali kłopotliwe porównania albo czynili tekst tak hiperbolicznym, że trudno było sobie wyobrazić opisaną scenę.

Swego debiutu powieściowego nie może zaliczyć do udanych brytyjska prezenterka telewizyjna Janet Ellis (matka Sophie Ellis-Bextor). W „The Butcher’s Hook” znajdujemy między innymi następujący fragment: „Gdy jego dłoń dociera do mych piersi, moje stopy ogarnia zazdrość. Przesuwam dłońmi w dół po jego plecach, wzdłuż kręgosłupa, wyżłobień kręgów przypominających koleiny błota na wyschniętym polu, aż do zuchwałej krągłości poniżej. Jego palec tkwi we mnie, jego kciuk zakreśla kręgi, a ja wysypuję się jak ziarno z wiadra. On dyszy, kontynuując swój wyścig. Śmieję się z jego absurdalnego rozmiaru, dotykającego brzucha i wydobywającego się spośród sprężystych włosków poniżej”.

Ellis rywalizuje o nagrodę ze znaną dobrze polskim czytelniczkom pisarką Gayle Forman. W swej najnowszej książce, „Zostaw mnie”, popularna autorka romansów zamieściła taki opis: „Kiedy znaleźli się w tym pokoju, Jason zatrzasnął drzwi i pożarł ją ustami, rękoma, które były wszędzie. Jakby był wygłodniały. Przypomniała sobie, że stoi przed nim, jej sukienka wala się pod nogami, i zaczęła się trząść, jej kolana uderzały o siebie, jakby była dziewicą, jakby to był pierwszy raz. Ponieważ pozwoliła sobie na nadzieję, to było to, o czym marzyła. I właśnie teraz się działo. I to było przerażające. Jason wziął jej rękę i położył sobie na nagiej piersi, na swym sercu, które waliło dziko w parze z jej sercem. Myślała, że był po prostu tak podekscytowany, podniecony. Nie przyszło jej do głowy, że on też może być przerażony”.

Austriacki pisarz i aktor Robert Seethaler zwrócił uwagę jurorów angielskim przekładem swojej powieści „Der Trafikant” z 2012 roku i fragmentem: „Zamknął oczy i usłyszał swoje własne gruchanie. Jak tylko spodnie zsunęły mu się z nóg, wszystkie troski życia odpłynęły od niego gdzieś daleko, odchylił głowę do tyłu i spojrzał w ciemność pod sufitem. Przez jedną błogosławioną chwilę czuł, jakby mógł zrozumieć wszystkie rzeczy tego świata w swym niezamierzonym pięknie. Jak to dziwne, pomyślał, życie i cała reszta. Wtedy poczuł, że Anezka osuwa się przed nim na podłogę, poczuł jej ręce chwytające go za nagie pośladki i przyciągające do siebie. 'Chodź, mały’ usłyszał jej cichy szept i z uśmiechem posłuchał”.

W tym roku filmowcy najwyraźniej nie mieli szczęścia do literatury, bo na liście nominowanych znalazł się również pisarz i reżyser Tom Connolly z powieścią „Men Like Air”. „Droga do terminalu to był sam dywan, zero tlenu. Dilly wepchnął Finn do pierwszej napotkanej toalety, zamknął drzwi kabiny i zaczął rozpinać swój skórzany pasek. 'Śliczny jesteś’ ? powiedziała mu, kucając i rozpinając mu spodnie. Przyglądał się, jak jej paszport powoli wysuwał się z tylnej kieszeni dżinsów wraz z rytmicznymi ruchami jej pośladków, gdy go ssała. Sięgnął nad jej plecami i chwycił paszport, zanim ten zdążył wypaść na usyfioną podłogę. Pomimo sytuacji, w jakiej się znajdował, ludzka natura obligowała go do spojrzenia na jej zdjęcie paszportowe” ? czytamy w książce.

Z kolei amerykański pisarz Ethan Canin zawarł w swej powieści ?A Doubter’s Almanac? następujący opis: „Sam akt był żarliwy. Jak szybka partyjka tenisa albo letni mityng, coś, co można zrobić w świetle dziennym między zawodnikami. Tani materac podskakiwał. Lubiła robić to więcej niż jeden raz, a on był zwykle w stanie temu sprostać. Bourbon był jego paliwem. Pomiędzy aktami nalewał sobie przy blacie, podczas gdy ona leżała zdyszana na pościeli. Pot połyskiwał na jej ciele. Na smukłej szyi. Zadziwiająco pełnych piersiach. Mógł wychylić kolejną szklankę i wracać”.

Listę nominowanych zamyka włoski pisarz Erri De Luca z powieścią „The Day Before Happiness”, w której jurorzy natrafili m.in. na taki fragment: „Wszedłem w nią, nie tylko mój kutas, ale cały ja wszedłem w nią, w jej wnętrzności, w jej ciemność, oczy szeroko otwarte, nic niewidzące. Moje całe ciało znalazło się w jej wnętrzu. Wchodziłem w nią z każdym jej natarciem i pozostawałem nieruchomy. Podczas gdy ja przyzwyczajałem się do ciszy i pulsowania krwi w uszach i nosie, wypychała mnie trochę, po czym wpychała ponownie. Robiła to w kółko, trzymając mnie mocno i wprowadzając w rytm fal. Podrygiwała piersiami pod moimi rękoma i intensyfikowała pchnięcia. Wszedłem aż po pachwinę i wyszedłem niemal zupełnie. Moje ciało było jej drążkiem do zmiany biegów”.

Nazwisko tegorocznego zwycięzcy zostanie ogłoszone 30 listopada podczas uroczystości, która odbędzie się w londyńskim klubie In and Out.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy