Oto nazwiska półfinalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013

19 sierpnia 2013

Angelus 2013: półfinały
Prof. Andrzej Zawada, juror Nagrody Literackiej Angelusa, ogłosił listę 14 książek, które znalazły się w półfinałach nagrody. Chociaż przewaga polskich tytułów daje nadzieję, że tym razem wyróżnienie zdobędzie Polak, to jednak jurorzy podkreślają, że to nadzieja jedynie statystyczna.

Spośród 41 tytułów nadesłanych do 8. edycji nagrody jury zgodnie wybrało następujące pozycje:

1. Joanna Bator „Ciemno prawie noc” (W.A.B.)
2. Karl-Markus Gauss „W gąszczu metropolii”, tłum. Sława Lisiecka (Wydawnictwo Czarne)
3. Jacek Inglot „Wypędzony” (Instytut Wydawniczy Erica)
4. Mirko Kovać „Miasto w lustrze”, tłum. Dorota Jovanka Ćirlić (Fundacja Pogranicze)
5. Norman Manea „Kryjówka”, tłum. Kazimierz Jurczak (Czytelnik)
6. Kazimierz Orłoś „Dom pod Lutnią” (Wydawnictwo Literackie)
7. Ludmiła Pietruszewska „Jest noc”, tłum. Jerzy Czech (Wydawnictwo Czarne)
8. Jerzy Pilch „Dziennik” (Wielka Litera)
9. Tadeusz Sobolewski „Człowiek Miron” (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK)
10. Petra Soukupova „Zniknąć”, tłum. Julia Różewicz (Wydawnictwo Afera)
11. Andrzej Stasiuk „Grochów” (Czarne)
12. Szczepan Twardoch „Morfina” (Wydawnictwo Literackie)
13. Krzysztof Varga „Trociny” (Wydawnictwo Czarne)
14. Oksana Zabużko „Muzeum porzuconych sekretów”, tłum. Katarzyna Kotyńska (W.A.B.)

„Co roku zdumiewa mnie liczba nadesłanych utworów, które nie spełniają wymogów konkursu literackiego” ? narzekał prof. Stanisław Bereś, jeden z jurorów. „Nieznane oficyny przysyłają nam formy literackie, których nie da się czytać, prezentując tym samym zupełny brak rozeznania w hierarchii literackiej i wierząc, że taka rzecz przebije się i zostanie nagrodzona! Niektórym wydawcom wydaje się, że literatura to handel starzyzną i odpadami. Zdumiewające co nam przysyłają! W dodatku autorów tych prac cechuje tzw. instynkt stadny ? powielają schematy, które gdzieś się już sprawdziły, idą za modą. Nic oryginalnego.”

Z kolei juror Mirosław Spychalski tonuje rozgoryczenie prof. Beresia: „Nie można mieć pretensji, ze deszcz pada. W literaturze zawsze były mody, najważniejszą kwestią jest, czy książka została dobrze napisana. Wśród nominowanych mamy kilka fajnych rzeczy z historią literatury w tle, kilka zagadek do rozwiązania i bardzo ciekawe szarady intelektualne. Nie zdradzę jednak tytułów. Zapraszam do czytania.”

Zgodnie z planem do końca sierpnia powinniśmy poznać nazwiska siedmiu finalistów, którzy powalczą o statuetkę autorstwa wrocławskiej rzeźbiarki Ewy Rossano i czek na 150 tysięcy złotych.

Organizowana przez miasto Wrocław Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Nagroda przyznawana jest corocznie pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Do tej pory Angelusem wyróżnieni zostali: Miljenko Jergović, Swietłana Aleksijewicz, Gyorgy Spiro, Josef Skvorecky, Peter Esterhazy, Martin Pollack, Jurij Andruchowycz.

Nazwisko tegorocznego laureata i tytuł nagrodzonej książki poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 19 października o godzinie 17.00 w przebudowanym Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Uroczystą galę poprzedzi mini festiwal literacki, w czasie którego będzie można spotkać się z nominowanymi autorami oraz dwoma laureatami Angelusa ? Jurijem Andruchowyczem oraz Gyorgym Spiró.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy