Oto debiuty, na które warto zwrócić uwagę. Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Gombrowicza 2021

27 czerwca 2021

Podczas zakończonego w niedzielę festiwalu Opętani Literaturą ogłoszono nominacje do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut. Kto ma szansę na wyróżnienie?

W tym roku do nagrody zgłoszono 100 książek. Jak czytamy w komunikacie kapituły, „wiele książek prezentowało zbliżony poziom literacki, co wybór tych pięciu, spośród których wyłoniony zostanie zdobywca Nagrody Gombrowicza, czyniło niełatwym”.

Ostatecznie kapituła (na zdj.) nominowała następujące książki – w kolejności alfabetycznej według nazwiska autora:

  • Maciej Bobula „Szalejów”, Wydawnictwo j,
  • Dominika Horodecka „Wdech i wydech”, Wydawnictwo Warstwy,
  • Jolanta Jonaszko „Portrety”, Wydawnictwo Forma,
  • Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”, Wydawnictwo Karakter,
  • Maciej Topolski „Niż”, Korporacja Ha!art.

Jak nietrudno zauważyć, w ubiegłym roku książki najciekawszych – w ocenie jurorów – debiutantów opublikowali mniejsi wydawcy.

Spośród pięciorga nominowanych kapituła wyłoni 18 września laureata bądź laureatkę szóstej edycji nagrody. Osoba ta otrzyma 40 tysięcy złotych oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza – rzadko z powodu choroby wychodząc z domu, pisarz przez lornetkę obserwował ludzi i ich życie w Vence.

W tym roku w ramach nagrody pojawi się też nowe wyróżnienie: kapituła wskaże osobę spośród nominowanych, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc właśnie w miejscowości Vence pod Niceą.

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom (za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim) i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W skład kapituły nagrody wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

Współorganizatorami nagrody i towarzyszącego jej festiwalu są prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Partnerem głównym nagrody jest Unidevelopment S.A. Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z firmą Zakłady Automatyki Kombud S.A., która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody. Booklips.pl objął nagrodę patronatem medialnym.

[am]
fot. Iga Sowa

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy