Osoby powyżej 65. roku życia czytają szybciej niż młodsi. Winne mogą być ekrany

2 stycznia 2019


Brytyjska firma optyczna Lenstore opublikowała wyniki badań, z których wynika, że osoby powyżej 65 roku życia czytają szybciej niż ludzie od nich młodsi. Przyczyna tego stanu rzeczy może leżeć w tym, że ci drudzy dużo więcej czasu spędzają przed ekranami.

Do udziału w teście czytania zaproszono 1600 osób w różnym wieku (od 25 roku życia w górę). Badanie mierzyło nie tylko czas lektury, ale umożliwiało również pomiar zrozumienia czytanego tekstu za pomocą quizu.

Jak się okazało ci, którzy mieli powyżej 65 lat, czytali najszybciej ze wszystkich uczestników eksperymentu. Ukończenie testu zajęło im średnio 98,5 sekund. Tymczasem osoby mające od 25 do 34 lat potrzebowały na to 105 sekund, natomiast uczestnicy w wieku od 35 do 44 lat ? aż 112 sekund. Ogólnie rzecz biorąc, reprezentanci najstarszej kategorii wiekowej ukończyli test o 14% szybciej niż ludzie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia.

Poszukując korelacji z tymi wynikami, odkryto że osoby, które przekroczyły 65 lat, najmniej czasu spędzały przed ekranami swoich komputerów, tabletów i telefonów. Tymczasem przeprowadzone wcześniej na Uniwersytecie w Birmingham badanie dowiodło, że zbyt długie wpatrywanie się w te urządzenia może wywoływać syndrom widzenia komputerowego lub zespół suchego oka. Do najczęstszych objawów należą: zmęczenie oczu, bóle głowy, niewyraźne widzenie i suchość oczu. Zdaniem specjalistów z Johns Hopkins Medicine objawy te mogą spowolnić tempo czytania, a także utrudnić dłuższe sesje z książką trwające ponad 30 minut.

[am]
fot. Jerome Olivier/Flickr
źródło: Insider, Newswise

Tematy: , ,

Kategoria: newsy