Ósmy tom Harry?ego Pottera w lipcu! Będzie to sztuka teatralna w formie książki

11 lutego 2016

osmy-harry-potter
Wielbiciele sagi J. K. Rowling niech szykują miejsce na półce. Na koniec lipca 2016 roku zaplanowano premierę oficjalnej ósmej odsłony przygód Harry?ego Pottera. Nie będzie to jednak nowa powieść, lecz wydany w formie książki dramat, który jest podstawą sztuki teatralnej „Harry Potter and the Cursed Child” (z ang. „Harry Potter i przeklęte dziecko”).

Wprawdzie J. K. Rowling od kilku lat podsyła swoim fanom na Pottermore krótkie opowiadania związane z sagą, to do pisania dłuższych form o Harrym Potterze jak na razie nie wróciła. Oficjalna ósma książka, której ukazanie się zapowiedziano w środę, jest w rzeczywistości scenariuszem sztuki teatralnej stworzonej przez Jacka Thorne?a na podstawie historii wymyślonej wspólnie z J. K. Rowling i reżyserem Johnem Tiffanym.

Akcja sztuki rozgrywa się 19 lat po wydarzeniach opisanych w siódmym tomie sagi. Harry Potter jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, ma żonę i trójkę dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy sam zmaga się z przeszłością, która nie chce pozostać tam, gdzie należy, jego najmłodszy syn, Albus, musi zmierzyć się z ciężarem rodzinnej spuścizny, jakiej nigdy nie chciał. Zarówno ojciec, jak i syn będą musieli poznać niewygodną prawdę: czasami ciemność przychodzi z nieoczekiwanych miejsc.

Agencja literacka The Blair Partnership, która reprezentuje J.K. Rowling, tłumaczy, że na decyzję o wydaniu sztuki w formie książki wpływ miało ogromne zainteresowanie nową historią wśród czytelników z całego świata, którzy nie będą mieli okazji udać się do Wielkiej Brytanii, aby zobaczyć przedstawienie (bilety dawno już są wyprzedane). Sztuka ukaże się w formie książki i e-booka 31 lipca po północy, dzień po premierze spektaklu. Wówczas to do sprzedaży trafi tzw. próbna wersja, z której aktorzy uczą się tekstu przed przystąpieniem do prób. W trakcie przygotowań do wystawienia spektaklu zespół kreatywny ma szansę jeszcze przećwiczyć tekst i wprowadzić zmiany. Ta ostateczna wersja trafi do sprzedaży w późniejszym terminie.

To nie koniec zapowiedzi, jakie przygotowała J. K. Rowling. W związku z zapowiadaną na listopad premierą filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” ogłoszono wydanie w 2017 roku nowej, rozszerzonej edycji książki, która stanowiła inspirację dla tego obrazu. Znajdą się w niej dodatkowe materiały napisane przez autorkę. Rowling daje również zielone światło na wznowienie dwóch innych od dawna niedostępnych publikacji ze świata Harry?ego Pottera. Chodzi o „Quidditch przez wieki” i „Baśnie barda Beedle’a”. Z okazji 20 rocznicy ukazania się powieści „Harry Potter i kamień filozoficzny” do sprzedaży trafią też cztery różne wydania tej powieści, każda z okładką innego domu w Hogwarcie.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy