Oryginalne plansze komiksowe do Tytusa, Romka i A?Tomka po raz pierwszy idą pod młotek

9 maja 2014

plansze-tytus-romek-desa
Po raz pierwszy na rynku pojawią się oryginalne plansze komiksowe do kultowego „Tytusa, Romka i A?Tomka”. Już 15 maja, podczas II Aukcji Komiksu i Ilustracji w domu aukcyjnym DESA Unicum, będzie można licytować 5 unikatowych plansz wykonanych przez Henryka Jerzego Chmielewskiego tuszem i akwarelą. W całym katalogu aukcji znalazło się w sumie 120 plansz komiksowych i ilustracji, także tych znanych z tytułów prasowych.

Kolekcjonerzy zainteresują się z pewnością komiksowymi okładkami. Wśród najciekawszych wymienić można plansze okładkowe do komiksu „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego czy „Pióro kontra flamaster” Szarloty Pawel, a także do „Domana” Andrzeja Nowakowskiego. Organizatorzy spodziewają się, że szczególnie zainteresowanie wzbudzą plansze komiksowe Papcia Chmiela. Tym razem obok jego rysunków pojawią się oryginały plansz do wydań zeszytowych „Tytusa, Romka i A?Tomka” ? wśród nich strona komiksu „Księga XV – Tytus geologiem” z 1982 roku, na której po raz pierwszy pojawia się Wkrętacz, czyli jeden ze słynnych pojazdów Profesora Talenta (cena wywoławcza: 2000 zł). Plansze, na których po raz pierwszy w komiksie pojawia się jakiś charakterystyczny motyw, uważane są przez kolekcjonerów za szczególnie wartościowe. Ponownie nie zabraknie też prac Bogusława Polcha, m.in. do komiksu o tematyce sportowej tworzonego w 1982 roku na zlecenie UNESCO ? „Rycerze fair play”, jak i dobrze znanych „Żbików”. Na nabywców będą czekać świetne warsztatowo prace Tadeusza Baranowskiego do komiksów „W pustyni i w paszczy” o przygodach Kudłaczka i Bąbelka, a także kultowej już „Antresolki profesorka Nerwosolka”.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów domu aukcyjnego DESA Unicum oraz kolekcjonerom tej dziedziny sztuki wzbogaciliśmy ofertę o nowe nazwiska. Na aukcji pojawią się plansze Szarloty Pawel z kultowej serii komiksów 'Jonka, Jonek i Kleks’ czy 'Kubuś Piekielny’, plansze Andrzeja Nowakowskiego m.in. do 'Nocy sprawiedliwych pięści’, czy oryginalne plansze Marka Szyszko. Również część poświęcona ilustracji została wzbogacona o prace kilku interesujących i dobrze znanych artystów: Janusza Stannego, Mieczysława Pokory, Józefa Czerwińskiego” ? mówi koordynatorka projektu Aukcji Komiksu i Ilustracji, Karolina Łuźniak-Marchlewska.

plansze-tytus-romek-desa-2

W katalogu znajdą się również plansze przedstawiające dobrze już znanych „Kajtka i Koko” oraz „Kajko i Kokosza” – bohaterów komiksów Janusza Christy, którzy podczas pierwszej aukcji cieszyli się największym, obok „Kapitana Klossa”, zainteresowaniem. Projekt okładki do komiksu „Kajko i Koko ? Zwariowana wyspa cz. 2” został wówczas sprzedany za 25 300 zł.

W ofercie prac ilustracyjnych, obok typowych ilustracji dla dzieci do znanych książek: „Słoniątko”, „Król deskorolki”, „Idzie Grześ”, pojawi się też ilustracja prasowa reprezentowana przez prace Waldemara Świerzego czy Romana Cieślewicza oraz autorów współpracujących z czasopismem „Szpilki” ? Jerzego Flisaka, Edwarda Lutczyna, w tym m.in. fenomenalne okładki Lutczyna do tego czasopisma.

Na aukcji nie zabraknie również bohatera ostatnich stron „Przekroju” ? „Profesora Filutka”, jak i folii animacyjnych z bohaterami kultowych dobranocek produkcji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej: „Bolka i Lolka” oraz „Reksia”.

Pierwsza Aukcja Komiksu i Ilustracji w domu aukcyjnym DESA Unicum, która odbyła się w lutym, zakończyła się sukcesem ? nabywców znalazło 80% oferty, a całkowity obrót wyniósł około 250 tysięcy zł.

II Aukcja Komiksu i Ilustracji odbędzie się 15 maja 2014 roku o godzinie 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum ? Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawę aukcyjną można oglądać od 5 maja.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy