Oryginalna akwarela zdobiąca okładkę pierwszego wydania książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” sprzedana za 1,92 miliona dolarów

3 lipca 2024

Oryginalna akwarela autorstwa Thomasa Taylora, która ozdobiła pierwsze wydanie powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, otwierającej popularny cykl J.K. Rowling, została sprzedana na licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s za 1,92 miliona dolarów. Tym samym praca ta stała się najcenniejszym przedmiotem z wizerunkiem Harry’ego Pottera, jaki kiedykolwiek sprzedano na aukcji.

Dom aukcyjny Sotheby’s przekazał, że czterech licytujących podbijało stawkę przez telefon i internet przez prawie 10 minut, zanim akwarela osiągnęła ostateczną cenę, czyli 1,9 miliona dolarów (ok. 7,6 miliona złotych), tym samym ponad trzykrotnie przekraczając szacunki ekspertów według których praca miała zostać sprzedana za 400-600 tysięcy dolarów.

W 1996 roku autor akwareli, Thomas Taylor, miał 23 lata, rok wcześniej rzucił szkołę artystyczną i pracował w księgarni dziecięcej w Cambridge, żeby mieć za co opłacić rachunki. Swoimi pracami próbował zainteresować wydawców. Jedną z oficyn była Bloomsbury, która zaoferowała mu zrobienie okładki do pierwszej części sagi o Harrym Potterze. „Ludzie często pytają, dlaczego nie sparaliżowała mnie presja stworzenia okładki do jednej z najsłynniejszych książek na świecie. Ale ci ludzie zapominają, że w tamtym czasie J. K. Rowling była równie nieznana jak ja” – powiedział po latach.

Taylor był jedną z pierwszych osób, które mogły przeczytać niekompletny manuskrypt książki, by na jej podstawie zrobić ilustrację. Nie konsultował się bezpośrednio z J.K. Rowling, a jedynie z jej wydawcą i zarazem odkrywcą, Barrym Cunninghamem. Wykonanie akwareli zajęło artyście dwa dni. Pracę zaakceptowano, a znaczna jej część po skadrowaniu ozdobiła później okładkę słynnego pierwszego wydania powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

To była jedyna okładka z Harrym Potterem, jaką Taylor wykonał. Gdy książka zaczęła zyskiwać popularność, wydawnictwo Bloomsbury postanowiło powierzyć wykonanie ilustracji do kolejnych tomów bardziej doświadczonym autorom. Taylor jeszcze przez kilka lat pracował w księgarni, stając się dzięki Harry’emu Potterowi lokalną sensacją, o której koledzy opowiadali klientom, ku zawstydzeniu samego zainteresowanego. Jak przyznał po latach, książka J.K. Rowling zapewniła mu „magiczny start” w karierze.

Z czasem zaczęła rosnąć zarówno wartość pierwszego wydania powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, jak również oryginalnej akwareli, która ją zdobiła. W 2001 roku praca została wystawiona na licytacji i sprzedana za 85 750 funtów (ok. 110 tysięcy dolarów). Prawdopodobnie wtedy kupił ją właściciel kolekcji, która teraz trafiła na sprzedaż, ponieważ przez kolejne 23 lata obraz nie pojawił się więcej w żadnym domu aukcyjnym. Przez ten czas wartość akwareli wzrosła więc prawie 20-krotnie. Astronomiczna cena nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę, że niedawno za drukowany egzemplarz pierwszego wydania książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” zapłacono kwotę 471 tysięcy dolarów (blisko 2 milionów złotych).

Akwarelę z Harrym Potterem posiadał w swoich zbiorach Amerykanin dr Rodney P. Swantko, specjalista chirurgii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej, właściciel jednej z najbardziej niezwykłych kolekcji skarbów współczesnej literatury angielskiej i amerykańskiej. Dr Swantko unikał rozgłosu. W sieci można znaleźć jedynie jego czarno-białe zdjęcie sprzed dekad. Niewiele osób wśród kolekcjonerów i handlarzy rzadkimi książkami spotkało go kiedykolwiek osobiście, ale jego głos dobrze znali. Bo to właśnie przez telefon brał udział w licytacjach. Potrafił też długo opowiadać o swojej pasji osobom po drugiej stronie słuchawki.

Dr Swantko zmarł w 2022 roku w wieku 82 lat. Sotheby’s informuje, że mężczyzna chciał, żeby książki z jego półek wróciły na rynek, by cieszyć kolejne pokolenia kolekcjonerów, ale był także hojnym dobroczyńcą bibliotek, przekazując im w spadku rzadkie egzemplarze m.in. dzieł Hemingwaya, Fitzgeralda, Caldwella i Conrada.

Akwarela Thomasa Taylora jest obecnie najcenniejszym przedmiotem z wizerunkiem Harry’ego Pottera, ale nie najcenniejszym przedmiotem związanym z J.K. Rowling i jej sagą. W 2007 roku koncern Amazon zapłacił 3,98 miliona dolarów za ręcznie wykonany przez autorkę egzemplarz „Baśni barda Beedle’a”, z którego dochód przeznaczono na cele charytatywne.

Poniżej możecie zobaczyć akwarelę Thomasa Taylora (kliknij w grafikę, żeby powiększyć):

[am]
fot. Sotheby’s

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy