Orhan Pamuk otworzył „Muzeum Niewinności”

3 maja 2012


Turecki pisarz i laureat literackiej nagrody Nobla, Orhan Pamuk, otworzył w Istambule niezwykłe „Muzeum Niewinności” opisane wcześniej w jego powieści pod tym samym tytułem.

„Muzeum Niewinności” to kolekcja przedmiotów życia codziennego w Turcji zebranych w ciągu 50 lat przez bohatera wydanej w 2008 roku powieści Pamuka. Wg pisarza, muzeum „nie ma być czymś spektakularnym czy monumentalnym, ale znajdować się w tylnych uliczkach, być czymś, co przedstawia codzienne życie miasta”.

„Nasze codzienne życie jest zaszczytne i jego przedmioty powinny zostać zachowane” – powiedział Pamuk podczas konferencji prasowej. „Nie chodzi o pochwałę przeszłości. To ludzie i ich przedmioty mają znaczenie.”

Muzeum gromadzi przedmioty, które pisarz zebrał pomiędzy 1950 a 2000 rokiem – kupione lub otrzymane od bliskich czy wyszukane w sklepach ze starociami na Cukurcumie. W kolekcji można znaleźć porcelanowe figurki psów Made In China, stare zestawy golarskie czy nakręcany ręcznie projektor filmowy. Są także znane dobrze z powieści: kolekcja szczoteczek do zębów oraz zbiór przypiętych do ściany niedopałków papierosów kochanki bohatera powieści.

Pomysł na muzeum przyszedł Pamukowi do głowy ponad dekadę temu, razem z pomysłem na powieść. Pierwotnie muzeum miało zostać otwarte wraz z premierą książki „Muzeum Niewinności”, która była pierwszą powieścią, jaką opublikował po przyznaniu mu w 2006 roku literackiej Nagrody Nobla – ale z różnych powodów otwarcie opóźniało się. Prace zajęły kolejne cztery lata, a pieniądze z nagrody Nobla (ponad 1 milion dolarów) nie były w stanie pokryć wszystkich kosztów powstania obiektu. Utrzymanie przybytku ma być finansowane m.in. z tantiem za powieść, za sprawą której świat poznał Muzeum Niewinności.

Na zdjęciu załączonym do newsa Orhan Pamuk w swoim muzeum.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy